Dekarbonizacja, nowoczesne technologie i transformacja energetyczna, ale przede wszystkim technologie wodorowe. Te tematy poruszone zostaną podczas wydarzenia NetZero Energy i H2POLAND na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
IV edycja Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych NetZero oraz H2Poland rozpoczęła się we wtorek, 8 kwietnia. Potrwa do czwartku, 10 kwietnia.
Kilkudniowe spotkanie poświęcone jest w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Łączy aspekty technologiczne, społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Tegoroczna edycja Forum skupi się również na najważniejszych kwestiach współpracy międzynarodowej i zrównoważonego rozwoju w obszarze gospodarki wodorowej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.
– Proces transformacji gospodarczej powinien dążyć do zwiększenia konkurencyjności gospodarki przy jednoczesnych zmniejszeniu negatywnego wpływu na klimat i zapewnieniu, że procesy zmian w gospodarce nie odbywają się kosztem grup społecznych najbardziej narażonych na negatywne skutki tych zmian – powiedział Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
Jak dodał podczas otwarcia wydarzenia, fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji jest jednym z kluczowych narzędzi Unii Europejskiej. Służy wspieraniu regionu w procesie transformacji klimatycznej. W kontekście województwa wielkopolskiego, a zwłaszcza w subregionu konińskiego, który przez lata był odpowiedzialny za wydobycie węgla brunatnego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zapewnia wsparcie finansowe i instytucjonalne, a zagwarantowane fundusze zapewnią Wielkopolsce wschodniej możliwość transformacji gospodarki w bardziej zrównoważoną.
Wielkopolska inwestuje w rozwiązania wodorowe
Pod kątem możliwości produkcji wodoru Polska jest obecnie trzecim krajem w Unii Europejskiej. Produkuje się go tutaj ponad 1 mln ton rocznie. Pochodzi on niemal całkowicie z reformingu gazu ziemnego. Wykorzystuje się go w przemyśle, m.in. do produkcji stali, nawozów i paliw, w tym paliw alternatywnych, jak zielony amoniak czy zielony etanol. Sam wodór jest również stosowany jako paliwo. W Polsce znajduje się obecnie pięć stacji ładowania pojazdów wodorem – w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Rybniku.
– Po Poznaniu jeździ obecnie 25 autobusów wodorowych, a w planach jest kolejnych 9. W Bolechowie działa firma Solaris Bus&Coach sp. z o.o., która produkuje wodorowe autobusy nie tylko dla Poznania, ale również do wielu europejskich miast, jak Wiedeń czy Kolonia – podkreślił Jacek Bogusławski.
W Wielkopolsce, a dokładniej w Śremie i w Pile pojawiają się także nowe inwestycje budowlane, w których głównych paliwem jest wodór. Na terenie Śremu powstaje również osiedle, w którym ciepło będzie generowane za pomocą technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego. Prace są w fazie projektu.
Będą rozmawiać o dolinach wodorowych
W ramach Forum H2Poland & NetZero w środę, 9 kwietnia, odbędzie już po raz drugi Szczyt Dolin Wodorowych. Wydarzenie, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, koncentruje się na wyzwaniach transformacji energetycznej w ujęcie regionalnym. Prelegenci szczególną uwagę poświęcą projektom dolin wodorowych. Opowiedzą m.in. o tym, jak się rozwijają i czy nadal są filarami transformacji energetycznej w UE.
Zobaczcie zdjęcia z otwarcia konferencji!














Czytaj także: Przy lotnisku powstaje centrum handlowe. Kierowcom i pasażerom będzie trudniej