O tym mało, kto wie. Nowa, darmowa wystawa w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przygotowało nową wystawę czasową pod tytułem „Szyfrodziewczyny | Cipher_Girls”. Ekspozycja będzie dostępna od 3 sierpnia. Przybliży niezwykłe osiągnięcia kobiet w dziedzinie nauk ścisłych i technologii cyfrowych.

Wśród głównych postaci wystawy znajdują się polskie bohaterki, które odegrały kluczowe role w historii kryptologii. Zofia Sokolnicka, znana głównie jako emisariuszka i jedna z pierwszych posłanek na Sejm, była także mistrzynią szyfrów.

Kolejną postacią jest Hanna Malewska, wybitna pisarka i kierowniczka Biura Szyfrów Zagranicznych ZWZ i AK. Podczas Powstania Warszawskiego zarządzała grupą szyfrantek zwanych „Karolinkami”.

Na wystawie zobaczymy również Wandę Modlibowską, rekordzistkę w szybownictwie, która również pracowała jako szyfrantka, oraz Halinę Ryffert, matematyczkę z Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie wojny stworzyła jednoosobową komórkę szyfrów dla Głównej Delegatury Rządu dla ziem polskich włączonych do Rzeszy.

Ekspozycja wprowadza także nowe postacie, takie jak Krystyna Skarbek, ulubiona agentka Winstona Churchilla, Jowita Koncewicz, pierwsza polska informatyczka, oraz Helena Rasiowa, wybitna matematyczka zajmująca się podstawami teoretycznymi informatyki i sztuczną inteligencją.

Międzynarodowy kontekst

Historyczne dokonania polskich kobiet przedstawiono w szerokim, międzynarodowym kontekście. Wśród globalnych bohaterek znajdują się:

  • Ada Lovelace, pierwsza programistka,
  • Agnes Meyer Driscoll, pionierka amerykańskiej kryptologii morskiej,
  • Hedy Lamarr, wynalazczyni komunikacji bezprzewodowej,
  • Margaret Hamilton, autorka oprogramowania do misji Apollo 11.

Perspektywa różnych bohaterek ukaże ciągłość osiągnięć kobiet w kryptologii, matematyce i informatyce. Może zainspirować jednocześnie młode dziewczyny do kariery w STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka).

Wystawa „Szyfrodziewczyny | Cipher_Girls” nawiązuje w swojej aranżacji do ikonicznego dzieła sztuki feministycznej „The Dinner Party” Judy Chicago. W ramach wystawy planowany jest specjalny program wydarzeń, w tym edytony Wikipedii, warsztaty plastyczne, wykłady i spotkania.

Informacje praktyczne

Wystawa „Szyfrodziewczyny | Cipher_Girls” będzie dostępna dla zwiedzających od 3 sierpnia do 31 grudnia bieżącego roku. Wstęp jest bezpłatny. W sierpniu wystawę można odwiedzać w każdy weekend, w soboty i niedziele w godzinach 12-19. Szczegóły na: csenigma.pl/szyfrodziewczyny/wystawa.

Czytaj też: Męskie Granie w Poznaniu. Sprawdź, kto i kiedy występuje

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl