O ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

Karp, barszcz z uszkami czy sernik do kawy to klasyki wigilijnego wieczoru. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu, musimy zmierzyć się z wysokimi cenami w sklepach. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia w porównaniu do poprzedniego roku? Niestety sporo. Konkretne liczby przedstawiają eksperci z aplikacji PanParagon.

Inflacja w 2022 roku nie odpuszcza również w Święta. Kilka dni przed Wigilią Polacy ruszają tłumnie do sklepów. Jednak tym razem na zakupy muszą iść z grubszym portfelem. Jak bardzo zmieniły się ceny produktów, które stanowią bazę najważniejszych potraw wigilijnych?

Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tuż przed Świętami sprawdziliśmy koszty składników popularnych dań wigilijnych i porównaliśmy ich ceny rok do roku – Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych – mówi Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Co zatem o tegorocznej i zeszłorocznej Wigilii mówią paragony? Specjaliści porównali okres od 1 do 15 grudnia w 2021 i 2022 roku.

W 2022 drożej o ponad 30 proc.!

Wyniki badania niestety nie napawają optymizmem. Tak drogo jeszcze nie było. Największe rozbieżności w cenach na niekorzyść tego roku eksperci odnotowali w przypadku grzybów suszonych. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu. Na podium znalazła się także kawa, na którą w tym roku przeznaczamy średnio więcej 4,16 zł za 500 g. Tuż za nimi uplasował się cukier. Jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg. Średnio ponad 2,17 zł więcej przyszło nam zapłacić za kilogram mąki pszennej. Znaczące dla portfela Polaków są także tegoroczne koszty takich produktów jak: jajka ściółkowe (+ 1,71 zł), twaróg półtłusty (+ 1,65 zł), masa makowa (+ 1,37 zł), karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g) czy rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowano w przypadku buraków (+ 13 gr na 1 kg), śledzia (+ 0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

– Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa o średnio o ponad 30 proc. – wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

Dokładne ceny z podziałem na poszczególne lata znajdują się na poniższej tabeli.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl