O Bogu porozmawiasz ze sztuczną inteligencją. Na Łacinie powstała NanoKaplica

Można do niej wejść za pomocą aplikacji i porozmawiać w niej o Bogu ze sztuczną inteligencją. NanoKaplica stanęła przy parafii Imienia Jezus na poznańskiej Łacinie. Czym zaskakuje?

NanoKaplicę przy parafii na Łacinie otworzył jej proboszcz, znany poznaniakom ze swoich innowacyjnych działań ksiądz Radek Rakowski.

– W naszej parafii szukamy rozwiązań, w jaki sposób Kościół może dostosować się do parafian, a nie na odwrót – mówi proboszcz. – Na początku rozdaliśmy klucze do tradycyjnej kaplicy, by więcej osób miało do niej dostęp, w zależności od ich potrzeb, np. w godzinach, gdy zwyczajowo jest zamknięta. Niedługo później uznaliśmy jednak, że potrzeba czegoś więcej. Tak zrodził się pomysł kaplicy, w której każdy będzie gospodarzem – dodaje.

Do kaplicy drzwi otwiera aplikacja Fibaro. Po zweryfikowaniu osoby, wpuszcza ją do środka.

Ewangelię przeczyta asystent AI

W kaplicy można nie tylko modlić się, ale także np. wypić kawę czy zadać pytania o kwestie związane z wiarą. Odpowiada na nie asystent AI, czyli sztuczna inteligencja, która jest specjalnie do tego przygotowana.

– Chcieliśmy, by kaplica była miejscem dla wszystkich, a więc także dla osób starszych, które np. niedowidzą i mogą mieć problem z przeczytaniem drobnej czcionki w Piśmie Świętym. Dlatego można poprosić sztuczną inteligencję o przeczytanie fragmentu Biblii lub o wyjaśnienie konkretnych zagadnień związanych z teologią i moralnością. Można też np. odmówić z nią litanię lub poprosić, by wyjaśniła czytania – opowiada ksiądz Rakowski.

Jak dodaje ksiądz, sztuczna inteligencja pomaga też m.in. w obsłudze postawionego w kaplicy ekspresu do kawy. Starszym parafianom pomoże poruszać się po jej wnętrzu. Miejsce to ma być przestrzenią do spotkań, realizowania projektów i modlitwy. Trwają prace nad stworzeniem modelu AI, z którym będzie można prowadzić dialog o wierze.

Przed przekazaniem kaplicy ze sztuczną inteligencją aplikacja była przez kilka miesięcy testowana.

– Firma Fibaro stworzyła koncept, a nasz parafianin uczył AI, by np. nie kłamała na ważne z punktu widzenia wiary tematy. Przyniosło to doskonałe rezultaty – podkreśla ksiądz Radek.

Parafia na Łacinie mieści się przy ul. Czesława Niemena 5.

Czytaj także: Co z nowym budynkiem poznańskiego dworca? Brakuje odpowiedzi na ważne pytania

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl