Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu nie tak prędko. Najszybciej za kilka lat

Teatr Muzyczny w Poznaniu osiągnął ważny etap w procesie budowy swojej nowej siedziby, ale niestety z jednym istotnym utrudnieniem. Po otwarciu ofert od potencjalnych wykonawców okazało się, że obie propozycje przewyższają założony budżet. Sama inwestycja jest już opóźniona. Co to oznacza dla dalszych planów teatru i kiedy możemy spodziewać się otwarcia nowej placówki?

Przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu ogłoszono pod koniec maja 2023 roku. Otwarcie ofert miało miejsce w listopadzie 2023 roku. Niestety, obie propozycje firm, zarówno od Adamietz Sp. z o.o., jak i Dekpol Budownictwo Sp. z o.o., przekroczyły założony budżet.

Zgodnie z deklaracją Teatru Muzycznego, maksymalna kwota przeznaczona na nową siedzibę wynosiła 344 400 000 zł brutto. Jednak Adamietz zaproponował kwotę 507 972 030,93 zł, a Dekpol nawet 563 312 107,77 zł.

Anna Kubiak, zastępczyni dyrektora ds. rozwoju Teatru Muzycznego w Poznaniu informowała nas, że termin związania ofertą wynosi do 15 lutego 2024 roku. To oznacza, że teatr ma jeszcze ponad miesięc na podjęcie decyzji co do dalszych kroków przetargowych. W przypadku, gdyby żadna z ofert nie spełniła oczekiwań, przepisy Prawa Zamówień Publicznych pozwalają na unieważnienie postępowania i ewentualne ponowne rozpisanie przetargu.

Przeszkody w planach

Projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu powstał w wyniku porozumienia miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo planów, które zakładały rozpoczęcie budowy na przełomie 2022 i 2023 roku, oraz pierwszych spektakli pod koniec 2025 roku, inwestycję opóźniły pandemia i wojna w Ukrainie.

Rzeczniczka Teatru Muzycznego, Sonia Kobylańska-Jóźwik ujawniła, że terminy realizacji inwestycji uległy zmianie z powodu kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, Miasto Poznań zdecydowało się zrezygnować z realizacji inwestycji w formie PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) na rzecz pozyskania środków od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejnym czynnikiem jest spowolnienie procesu projektowego, głównie z powodu pandemii. Teatr zdecydował się także na przesunięcie procedury przetargowej, oczekując na stabilizację cen i rynku, co stało się niemożliwe po inwazji Rosji na Ukrainę i rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na tamtejszych terenach. To zaowocowało drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych i destabilizacją rynku budowlanego.

– W międzyczasie Teatr przygotował Program Funkcjonalno-Użytkowy, który stanowił podstawę dokumentacji przetargowej. 2 czerwca 2023 roku rozpisany został przetarg na wybór Generalnego Wykonawcy w procedurze „doprojektuj i wybuduj”. Otwarcie kopert z ofertami nastąpiło 7 listopada 2023 roku. Obecnie trwa analiza dokumentacji przetargowej – informuje nas Sonia Kobylańska-Jóźwik.

Jak dodała rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego w Poznaniu decyzja o przesunięciu procedury przetargowej w okresie wojny w oczekiwaniu na stabilizację cen i rynku zapewniła, że „zaproponowane przez oferentów kwoty za realizację inwestycji mieszczą się w założeniach i możliwościach finansowych Inwestora”.

Z powodu tych wyzwań, nowy harmonogram inwestycji układa się następująco:

  • I kwartał 2024 roku: Wybór Generalnego Wykonawcy, podpisanie umowy i zakończenie procedury przetargowej.
  • II kwartał 2024 roku: Rozpoczęcie prac ziemnych i projektowych (projekt wykonawczy).
  • II kwartał 2024 roku – II kwartał 2027 roku: Prace budowlane i wykończeniowe.
  • III kwartał 2027 roku: Odbiór budynku, przeprowadzka do nowej siedziby.
  • Wrzesień/październik 2027 roku: Pierwsza premiera w nowej siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Teatr Muzyczny w Poznaniu z nową siedzibą najprędzej w 2027 roku (fot. Aleksander Fedorowicz)

Czytaj też: Nowa wystawa w Poznaniu. Tego o Mikołaju Koperniku nie wiedzieliście [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl