Nowy szpital rośnie w oczach. Pierwszych pacjentów przyjmie w przyszłym roku

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny rośnie w oczach. Budowa jest obecnie na półmetku i otrzymała środki, które umożliwią rozstrzygnięcie przetargu na drugą część placówki, która ma zostać ukończona na początku 2026 roku.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny powstaje przy ul. Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego. Nowy poznański szpital składa się z kilku modułów, które mają powstawać stopniowo. W tej chwili na terenie placówki toczą się prace instalacyjne i wykończeniowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, jesienią rozpocznie się proces wyposażania budynków. Sama zaś działalność medyczna ma się ruszyć w drugim kwartale 2024 roku.

– Ten pierwszy etap ma zostać dokończony do końca tego roku. Później przez trzy miesiące będzie trwać przeprowadzka. W drugim kwartale przyszłego roku będzie tu już działać Szpitalny Oddział Ratunkowy, olbrzymi OIOM i niektóre kliniki zabiegowe ze starego szpitala przy ul. Przybyszewskiego – przekazał prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Dofinansowanie dla nowego szpitala w Poznaniu

W czwartek budowę nowego szpitala odwiedził wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, który ogłosił, że projekt PRO Klinika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, nowa lecznica będzie nosić jego nazwę, otrzyma blisko 20 milionów złotych.

Celem projektu jest zniwelowanie skutków pandemii COVID-19 i zwiększenie poziomu odporności poznańskiej placówki względem sytuacji kryzysowych. W tym celu niezbędny jest zakup aparatury. Do celów inwestycji należą m.in. poprawa dostępności i efektywności udzielanych świadczeń w zakresie leczenia chorób onkologicznych, a także poprawa dostępu do usług medycznych związanych z leczeniem chorób układu krążenia oraz rehabilitacji kardiologicznej.

– To mechanizm, który ma na celu wspieranie i odbudowę systemu ochrony zdrowia w Polsce po pandemii – wyjaśniał wiceminister zdrowia. – Jest przykładem wsparcia systemowego, które ma wpisywać się w pewną politykę ofensywy inwestycyjnej Ministerstwa Zdrowia i rządu premiera Mateusza Morawieckiego – dodał.

Zdaniem Martyniaka, sprzęt ten pozwoli podnieść jakość świadczonych usług. – Mowa o szybkości diagnostyki, a także zwiększeniu komfortu i polepszeniu opieki koordynowanej. Dodatkowo związane jest to z bezpieczeństwem i komfortem pracy personelu – zaznaczył.

Koniec budowy w 2026 roku

Koszt budowy nowego szpitala ma wynieść blisko 600 mln zł. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że koszt inwestycji w ciągu ostatnich miesięcy wzrósł o ponad 200 mln zł. Dlatego też rektor uniwersytetu przyznaje, że otrzymane dofinansowanie stanowi języczek u wagi.

– Te 20 mln sprawi, że bez trudu jesteśmy w stanie rozstrzygnąć przetarg na budowę drugiego etapu, czyli modułu, gdzie przeniosą się kliniki z ulic Długiej i Grunwaldzkiej, a także część klinik ze starego szpitala – wymieniał prof. Tykarski.

Rozstrzygnięcie przetargu oznacza, że druga część nowej poznańskiej lecznicy zostanie zakończona w 2026 roku.

Zobacz też: Nowa gazeta w Poznaniu. Za darmo!

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl