Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainaugurował rok akademicki 2024/2025. Ceremonia rozpoczęła się o godz. 10 w Auli UAM. Zgromadzeni goście wysłuchali wykładu inauguracyjnego oraz zobaczyli wręczenie prestiżowego medalu Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis.
Podczas inauguracji prof. Michał Bogdziewicz wygłosi wykład pt. „Astronomiczna wskazówka: przesilenie letnie synchronizuje reprodukcję drzew w Europie”. Z kolei prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz uhonorowano Medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis za wybitne zasługi dla uczelni.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W roku akademickim 2024/2025 będzie kształcił prawie 29 tysięcy studentów. Na koniec 2023 roku liczba studentów wyniosła 28 988, w tym 22 336 osób studiujących stacjonarnie oraz 6 652 w trybie niestacjonarnym. Ponadto, w tym samym okresie uczelnia miała 1 017 doktorantów, z czego 818 to uczestnicy szkół doktorskich.
W tegorocznej rekrutacji pojawiło się ponad 35 tysięcy opłaconych zgłoszeń. Na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie przyjęto blisko 12 tysięcy osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki jak psychologia, prawo oraz filologia angielska.
Popularność kierunków studiów
Psychologia to najczęściej wybierany kierunek, na który aplikowało ponad 2 tysiące osób, co przełożyło się na około 18 kandydatów na jedno miejsce. Filologia koreańska oraz zarządzanie i prawo w biznesie również spotkały się z dużym zainteresowaniem, z odpowiednio 13 i 10 kandydatami na miejsce.
Dla studentów w Poznaniu UAM przygotował ponad 1500 miejsc w pięciu akademikach. Ceny zakwaterowania wahają się od 620 do 1260 złotych miesięcznie, w zależności od rodzaju pokoju. To podobna liczba miejsc i koszty jak w poprzednim roku akademickim.
Nadchodzące wydarzenia na UAM
Poza samą inauguracją roku akademickiego, UAM ma w planach szereg wydarzeń. Już 3 października odbędzie się wernisaż wystawy „Sto 5”, z okazji 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie Dzień Kandydata, zaplanowany na 25 października, który odbędzie się w Collegium Chemicum. Z kolei 15 listopada odbędzie się Wielkie Czytanie „Doliny Issy” Czesława Miłosza w Sali Lubrańskiego Collegium Minus.
Czytaj też: W Poznaniu powstanie cmentarz dla zwierząt. Wybrano już miejsce