Nowy pomnik upamiętni Powstanie Wielkopolskie

W piątek przypomniano o ważnym wydarzeniu dla Wielkopolan. Na skwerze marszałka Ferdynanda Focha upamiętniono 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Rozejm zawarty w 1919 roku przyczynił się do uznania żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. Przyczyniło się do tego również zaangażowanie marszałka Fryderyka Focha.

– Spotykamy się w miejscu szczególnym, w którym pielęgnujemy pamięć o marszałku Fochu – osobie niezwykle zasłużonej dla Polski, ale również dla Poznania i Wielkopolski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu traktat rozejmowy z Trewiru uwzględnił sukces Powstania Wielkopolskiego i uznał nasz region, jako część odrodzonej Polski. Było to dla nas niezwykle ważne, bo miało zakończyć walki, ale również określało linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami – powiedział Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.  

Celem rozejmu w Trewirze było zakończenie walk pomiędzy Polską a Niemcami. Ostatecznie zakończyły się one po Traktacie Wersalskim.

Ważna rola marszałka Ferdynanda Focha

– Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek, determinacja i waleczność Wielkopolan, ale też sprzyjające okoliczności międzynarodowe. To m.in. wsparcie, jakiego udzieliły nam Stany Zjednoczone, ale również zaangażowanie marszałka Focha. W traktacie podpisanym w Trewirze uznano wysiłek Powstańców, jako część wysiłku państw sprzymierzonych. Od tej pory Niemcy nie mogli mówić, że jest to ich wewnętrzna sprawa i nie podlega negocjacjom międzynarodowym – mówił Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 

W upamiętnieniu rocznicy uczestniczyli m.in. Igor Kraszewski – konsul honorowy Francji w Poznaniu, a także przedstawiciele: Rady Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerstwa oraz szkół. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz m.in. Miasto Poznań.

fot. poznan.pl

Powstanie nowy pomnik w Poznaniu

– Na skwerze ma powstać pomnik upamiętniający ważną postać. Wstępne opinie komisji w tej kwestii są pozytywne. Komisji zależy jednak aby również otoczenie było zrewitalizowane i pasowało do nowego pomnika marszałka Ferdynanda Focha – powiedział Łukasz Mikuła przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

czytaj także- Juwenalia Poznań 2024. Będzie „problem” na scenie

źródło- 105. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze – Aktualności | Info | Poznan.pl (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl