Rada Miasta Poznania uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie ul. Folwarcznej. Nowy plan ma połączyć funkcję mieszkalną i usługową. Co więcej ochronić przestrzeń poprzez stworzenie zielonego buforu, który oddzieli osiedla domów jednorodzinnych od obszarów usługowych. Mieszkańcy mogą liczyć na nową jakość przestrzeni, z naciskiem na ochronę środowiska.
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Folwarcznej obejmuje dwie kluczowe strefy: mieszkaniową i usługową. Działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną lub usługową mają sprzyjać rozwojowi osiedli mieszkaniowych, ale również umożliwić realizację usług niezbędnych dla lokalnej społeczności. To rozwiązanie ma integrować oba obszary w sposób zrównoważony, zapewniając mieszkańcom dostęp do usług przy zachowaniu kameralnego charakteru osiedli.
Z kolei tereny nieużytków, zgodnie z polityką przestrzenną Poznania, przeznaczono na większe inwestycje. W tym obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², jak również na obiekty produkcyjne, magazyny i składy. Takie rozwiązanie zapewni rozwój gospodarczy miasta, a jednocześnie spełni potrzeby lokalnych inwestorów, wprowadzając różnorodność w funkcjach zagospodarowania przestrzennego.
Zielony bufor
Jednym z kluczowych elementów nowego planu jest szeroki bufor zieleni, który zapewnia oddzielenie strefy mieszkaniowej od usługowej. Pas zieleni o szerokości sięgającej nawet 170 metrów będzie pełnił funkcję ochronną, eliminując negatywne skutki sąsiedztwa dużych obiektów handlowych czy produkcyjnych. To rozwiązanie ma zapewnić mieszkańcom osiedla komfortu życia i spokoju, przy jednoczesnym umożliwieniu rozwoju inwestycyjnego w tej części miasta.
– To ważny dokument dla polityki przestrzennej naszego miasta – podkreśla Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. – Dzięki buforowi zieleni mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych będą mieli zapewnioną odpowiednią ochronę przed ewentualnym hałasem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z obiektów usługowych i handlowych.
Obszar objęty planem znajduje się w południowo-wschodniej części Poznania. Obejmuje strategicznie ważne tereny inwestycyjne, które mają istotne znaczenie dla rozwoju miasta. Plan regulacyjny, obejmujący istniejące osiedla domów jednorodzinnych w południowo-wschodniej części, jest ważny dla zapewnienia spójności zabudowy. Natomiast w części północno-wschodniej, teren objęty planem ma służyć dużym inwestycjom handlowym i usługowym. Te przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zasilą budżet miasta.
– Północna-wschodnia część planu obejmuje jedne z najważniejszych terenów inwestycyjnych Poznania – dodaje Natalia Weremczuk. – Te obszary są nie tylko kluczowe dla przyszłego rozwoju, ale również dla budżetu miasta, zapewniając przychody z nowych inwestycji oraz miejsca pracy dla mieszkańców.
Tereny objęte planem
Obszar objęty nowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmuje powierzchnię około 39 hektarów. Jego granice wyznaczają od północy trasa tramwajowa do zajezdni Franowo oraz park handlowy przy ul. Szwedzkiej, od wschodu ul. Szwajcarska i pętla tramwajowo-autobusowa Franowo, od południa ul. Folwarczna, a od zachodu ul. Klenowska. Takie położenie sprawia, że teren ten ma ogromny potencjał zarówno pod względem mieszkaniowym, jak i inwestycyjnym.
Czytaj też: 700 osób zostanie bez dachu nad głową? Wystosowali list do prezydenta