Nowy mural „zwyczajna sobota w mieście”

Poznański artysta i wykładowca Tomasz Kalitko – dziekan wydziału malarstwa i rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu stworzył mural tworzący opowieść o ludziach, którzy w wolnym czasie poszukują swojego sposobu na jego wykorzystanie.

Część z nich uprawia sport, inni grają na instrumentach, jeżdżą na hulajnogach, czy spędzają czas z bliskimi spacerując i podziwiając otoczenie. Na twarzach postaci widać emocje – radość, śmiech, skupienie i pozytywną energię. To sylwetki ludzi niemal w każdym wieku, w których każdy może odnaleźć siebie. Warto również wspomnieć, że wszystkie postaci przedstawione są na tle najbardziej charakterystycznego miejsca w Poznaniu jakim jest Stary Rynek. Mural został namalowany na parkingu podziemnym centrum handlowym Factory w Luboniu.

fot. źródło: materiały prasowe 

Opowieść o zwyczajnym życiu ludzi to efekt formy malarskiej, którą Tomasz Kalitko rozwija w swojej twórczości. Jak podkreśla, ludźmi i miastem zajmuje się od czasu swojego dyplomu magisterskiego, a inspiracji poszukiwał na całym świecie, choć największy wpływ wywarł na nim czas spędzony w Nowym Jorku.

– Ta inicjatywa jest niesamowita, ponieważ poprzez takie działanie FACTORY przybliża dwa odległe światy –  galerie sztuki i galerie handlowe. Wydaję mi się, że możliwość   doświadczania sztuki podczas obecności w centrum handlowym jest niezwykle cenna dla klientów, bo wielu z nas nie jest stałymi bywalcami galerii sztuki. Wielkie dzięki za taką inicjatywę – mówi Tomasz Kalitko, twórca muralu, profesor i dziekan na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. A. Abakanowicz w Poznaniu. Inspiruje mnie miasto, ludzie w nim oraz narracja. Sposoby budowania narracji. Narracja linearna, szkatułkowa, symultaniczna. Te wszystkie sposoby opowiadania historii wymagają użycia innej formy malarskiej, co za tym idzie głębokiego namysłu. I tak powstawał również mural w FACTORY – wyjaśnia Tomasz Kalitko.

Mural w FACTORY wpisuje się w koncepcję wychodzenia artystów do przestrzeni publicznych, dając przechodniom, czy w tym przypadku klientom outletu, szansę na chwilę refleksji i obcowania ze sztuką. Podobne prace autorstwa poznańskiego artysty powstały już w przestrzeniach miejskich w Chicago, w Czechach, w hiszpańskiej Granadzie, a w Polsce m.in. w Gorzowie Wielkopolskim i właśnie w Luboniu. Kolejne realizacje planowane są w Nowym Jorku. Mural autorstwa Tomasza Kalitko w FACTORY zajął powierzchnię około 100 m² i można go oglądać w dowolnej porze otwarcia outletu,

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl