W zbiorach Agencji Wywiadu pojawił się wyjątkowy eksponat. Oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma K 470. Dokładny rok produkcji tego modelu jest nieznany. Maszyny tego typu produkowano od 1927 roku. A numery seryjne zaczęły być poprzedzone literą K od 1936 roku. Enigma K to model najdłużej użytkowany spośród wszystkich w rodzinie Enigmy. Wyróżniała się brakiem łącznicy oraz wykorzystaniem czterech wirników, w tym ruchomego reflektora (Umkehrwalze).
Początkowo Enigmę K przeznaczono na rynek cywilny. Wkrótce jednak znalazła zastosowanie w niemieckich instytucjach i służbach, takich jak Reichsbahn (Koleje Rzeszy). Poza granicami Niemiec, maszyny z serii Enigma K również sprzedawano i wykorzystywano, między innymi przez włoską marynarkę wojenną i armię szwajcarską. Wersje tego modelu były także używane w czasie hiszpańskiej wojny domowej.
Prezentowany egzemplarz Enigmy K 470 przekazano Agencji Wywiadu przez służby wywiadowcze sojuszniczego kraju. To wyraz uznania dla osiągnięć polskich kryptologów, którzy złamali tajemniczy szyfr Enigmy, oraz dla zasług Agencji Wywiadu. Maszyna ta stanowi cenny eksponat, przypominający o historii kryptografii i trudnej pracy agencji wywiadowczej.
Zainteresowani historią i kryptografią mają okazję podziwiać Enigmę K 470 w Centrum Szyfrów Enigma. To okazja, by poznać bliżej tajemnice tego historycznego urządzenia i dowiedzieć się więcej o jego roli w historii polskiego i światowego wywiadu.
Czytaj też: Tragiczna rocznica na Broad Peak. Himalaista pochowany po 10 latach w lodowej grocie