Mapowanie mózgu, stymulacja magnetyczna lub trening kontroli fal mózgowych. Z tego wszystkiego mogą korzystać pacjenci z depresją, ADHD czy w spektrum autyzmu. I to całkiem bezpłatnie. W ramach oddziałów dziennych na NFZ oferuje to Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji w Poznaniu.
Specjaliści w trakcie diagnozy i leczenia używają najnowocześniejszych technologii, a pacjenci mogą z nich bezpłatnie korzystać. Wszystko w ramach przyjęć na Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji przeprowadzają w kilku placówkach między innymi w Poznaniu, Swarzędzu, Zalasewie i Koziegłowach
QEEG, czyli mapowanie mózgu. Przyspiesza diagnozę
QEEG to innowacyjne narzędzie do tzw. mapowania mózgu. Nie jest stosowane do terapii, ale wsparcia diagnostycznego. Działa i wygląda podobnie jak klasyczne EEG, ale dzięki innemu sposobowi oceny wyników dostarcza bardziej szczegółowych danych, często rozwiewając wątpliwości diagnostyczne.
– W EEG ocenia się wyłącznie w sposób jakościowy kształt „wykresów”. W QEEG stosujemy nie ocenę jakościową a ilościową oznacza to że program komputerowy przelicza „wykresy” na wartości liczbowe i na ich podstawie stawiamy diagnozę – mówi Maciej Buchwald, neuropsycholog i psychoterapeuta z CZP IPSIS. – Możemy podejrzeć aktywność mózgu w różnych częściach. Widzimy np. fale charakterystyczne dla przyspieszonej lub spowolnionej pracy mózgu w konkretnych częściach kory. Tak diagnozuje się potencjalne problemy poznawcze – z pamięcią, koncentracją, uwagą oraz objawy zaburzeń afektywnych – depresji czy objawów obsesyjno-kompulsyjnych.
QEEG wykonuje się przede wszystkim u pacjentów CZP IPSIS przebywających na oddziałach dziennych dorosłych i dzieci.
Neurofeedback uczy regulować fale w mózgu
Z QEEG powiązany jest neurofeedback. To trening, który ma nauczyć pacjenta świadomej kontroli fal mózgowych. Ćwiczenia wykonuje się w czepku do EEG, więc terapeuta cały czas ma podgląd aktywności fal mózgowych pacjenta.
– Pacjent wykonuje w tym czasie konkretne zadania na komputerze. Dzięki zastosowaniu sprzężenia zwrotnego, aktywność mózgu jest przedstawiana w formie wizualnej, na przykład w postaci gry komputerowej, animacji lub wideo. Pacjent ma możliwość obserwowania tych zmian na bieżąco, co umożliwia mu świadomą regulację pracy mózgu. To nieinwazyjna i bezpieczna forma terapii – mówi Maciej Buchwald.
Wykorzystywana jest u osób w spektrum autyzmu, z ADHD, zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, zaburzeniami snu, problemami w radzeniu sobie ze stresem, w tym – stresem chronicznym.
TMS dla zwiększenia aktywności mózgu
Jeśli w badaniu QEEG okaże się, że w pewnych częściach mózgu jego aktywność jest mniejsza niż powinna – można zastosować terapię TMS. Polega na stymulowaniu konkretnych obszarów mózgu impulsami magnetycznymi. Do TMS kwalifikuje lekarz psychiatra po ocenie wskazań i przeciwskazań medycznych pacjenta.
– W CZP na oddziałach dziennych wykorzystujemy TMS w dwóch typach zaburzeń: depresyjnych, szczególnie w depresji lekoopornej i nawracającej oraz obsesyjno-kompulsyjnych. Pacjent przechodzi serię 30 zabiegów wykonywanych przez około 6 tygodni od poniedziałku do piątku. Stworzona przez nas pracownia neurostymulacji w chwili obecnej dysponuje takimi technologiami jak TMS, tDCS, QEEG, neurofeedback, gogle VR, jej główny cel to wspierać i maksymalizować efekty leczenia naszych pacjentów z rejonu przebywających na oddziałach dziennych, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia– tłumaczy Joanna Michalak, dyrektor CZP Instytutu Psychoedukacji.
Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji przyjmuje dorosłych pacjentów w ramach NFZ w trzech lokalizacjach: w Poznaniu przy ul. Bystrej 7 i Św. Michała 100 oraz w Swarzędzu przy ul. Piaski 8. CZP IPSIS prowadzi poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne. Dodatkowo przy ul. Bystrej 7 znajduje się całodobowy Punkt Interwencji Kryzysowej, a przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu oddział i poradnia leczenia uzależnień. Wszędzie znajdują się punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, gdzie pacjentom jest proponowana dalsza pomoc dopasowana do ich potrzeb. Więcej szczegółów można uzyskać pod numerem tel. 45 140 43 43.
Placówka przyjmuje też dzieci i młodzież na NFZ. Prowadzi poradnie zdrowia psychicznego w Poznaniu: przy ul. Bystrej 7 oraz Św. Michała 100, a także w Koziegłowach przy ul. Kanałowej 2a i Zalasewie przy ul. Spacerowej 4.