Wielkopolska

Nowi wielkopolscy terytorialsi

Grafik komputerowy, pielęgniarka, śpiewaczka estrad międzynarodowych, żeglarz, którego dziadek służył w armii gen. Andersa. 60 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi na Placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wlkp.

Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkolenie w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. „Szesnastkę” zakończył egzamin „pętli taktycznej”. Szkolenie podstawowe to zapoznanie się z podstawą rzemiosła wojskowego. Przed żołnierzami jeszcze sporo pracy zanim osiągną status „combat ready”.

Teraz żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne raz w miesiącu. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz Obrony Terytorialnej szkoli się trzy lata.

Szkolenie podstawowe zmienia człowieka. Obserwowałem naszych rekrutów od momentu przekroczenie bram koszar aż do złożenia przysięgi wojskowej. Nasi nowi żołnierze mogą być z siebie dumni, bo osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu. Na pewno będziemy wykorzystywać i zarządzać ich talentami – mówi płk Zbigniew Targoński – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzi  pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie i 152. blp w Krośnie Odrzańskim  (woj. lubuskie).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl