Nowe paliwo E10 zastąpi benzynę 95. Rewolucja na stacjach

Na polskich stacjach benzynowych już za miesiąc czeka nas spora rewolucja. Bardzo popularną benzynę 95 o skrócie E5 zastąpi paliwo E10. Rząd wprowadza te zmianę by zwiększyć procent biokomponentów w paliwie.

Paliwo E10 zastąpi E5

Na rządowej stronie gov.pl znalazł się komunikat o zastąpieniu popluarnego paliwa – benzyny 95 o skrócie E5 paliwem E10. Czym będzie się różnić?

-Paliwo E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzynę silnikowa E5 zastąpi benzyna E10, która zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu). Podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów – poinformował rząd.

Zdaniem urzędników zmiana ta nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie paliwo E10. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy mogą tankować nowe paliwo.

Jak przygotować silnik na paliwo E10?

Przystosowanie silnika do zasilania benzyną silnikową E10 można sprawdzić w instrukcji pojazdu. Informacja jest na klapie wlewu paliwa lub u sprzedawcy czy producenta pojazdu.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodu osobowego w 2020 roku wynosił w Polsce 14,3 roku. Znaczna większość pojazdów osobowych wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowania do stosowania benzyn silnikowych E10. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA opracowało raport dotyczący kompatybilności samochodów różnych marek i modeli względem używania benzyny E10. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje przeglądarkę, w której będzie można sprawdzić kompatybilność samochodów danej marki z danego rocznika.

Wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl

Zmiany na stacjach

Na stacjach paliw pojawią się obowiązkowe oznakowania pistoletów wydawczych i dystrybutorów określające rodzaj wydawanego paliwa. Zgodnie z przepisami na dystrybutorze paliwa na stacji benzynowej musi znajdować się niżej przedstawione oznakowanie w formie naklejki:

Paliwo E10 kierowcy mogą już tankować na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym. Zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej.

Polska jako kolejna

Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Czytaj także: 14-latka zamarzła przed sklepem. Nikt się nie zainteresował

1
1
1
1

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl