Od stycznia trzy przystanki w centrum miasta zmienią swoje nazwy. Mają nawiązywać do historii miasta i ważnych dla Poznania miejsc.
Od pierwszego stycznia Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi trzy zmiany nazw przystanków tramwajowych w centrum miasta. Będą się one wiązać z historią i topografią Poznania. Zmiany mają ułatwić pasażerom orientację w terenie podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Skorzystają na tym również turyści, którzy dowiedzą się, że przejeżdżają właśnie obok ciekawych i ważnych dla miasta miejsc.
Teatr Polski
Pierwszym przystankiem, który od nowego roku będzie się inaczej nazywał, jest 27 Grudnia. Od stycznia pasażerowie będą już korzystać z przystanku 27 Grudnia – Teatr Polski. Pobliski teatr powstał jeszcze podczas zaborów. Został otwarty w 1875 roku. Jest więc ważną częścią historii Poznania.
Biblioteka Uniwersytecka
Zmiana dotyczyć będzie również przystanku, który znajduje się na ulicy Ratajczaka. Będzie on nosił nazwę Biblioteka Uniwersytecka. Aktualnie zatrzymują się tam wyłącznie tramwaje linii turystycznych. Po otwarciu torowiska na ulicy Ratajczaka skorzystają z niego regularne linie. Ta zmiana również ma swoją przyczynę. 1 października 2024 roku minęło 105 lat od dnia, kiedy Biblioteka Uniwersytetu Poznańskiego została otwarta dla czytelników.
Ratajczaka, Św. Marcin
Mylący do tej pory mógł być przystanek Ratajczaka, znajdujący się na ulicy Święty Marcin. Od stycznia będzie on nosił nazwę zgodną z nazwą ulicy. To ważna zmiana, ponieważ ten jeden z najważniejszych traktów centrum wywodzi się od starej osady Święty Marcin.
Nie oznacza to jednak, że przystanki Ratajczaka znikną z miasta. Nazwy upamiętniające Franciszka Ratajczaka – pierwszego poległego w walce powstańca Wielkopolskiego – będą nosiły przystanki na nowej trasie tramwajowej w ciągu ulicy Ratajczaka, przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową i ul. Powstańców Wielkopolskich.