Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wybrano firmę, która opracuje koncept siedziby

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zwycięski, nowoczesny budynek wpasowany w otoczenie zaprojektowała warszawska pracownia WXCA.

Do zgłosiły się 53 firmy z Polski i zagranicy, 43 z nich zakwalifikowały się do pierwszego etapu. W kwietniu uczestnicy złożyli opisy wizji, czyli wstępne pomysły na to, jak ma wyglądać nowe muzeum. Ocenił je sąd konkursowy — w jego skład weszli uznani architekci, a przewodniczył im dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach prof. WSPA, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Sąd ostatecznie wyłonił 6 finalistów i zaprosił ich do złożenia prac w drugim etapie. Jury jednogłośnie zdecydowało, że najlepszą koncepcję zaproponowała pracownia WXCA.

– Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum. Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to „narodowa tożsamość, u której podstaw leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi.” Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali „Idiom Wielkopolski” w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta — mówi prof. Bolesław Stelmach przewodniczący sądu konkursowego.

poznań, poznaniu

mat. WXCA

 

poznań, poznaniu

mat. WXCA

 

Zgodnie z założeniami 30 procent powierzchni nowego budynku – czyli aż do 3 tys. metrów kwadratowych – zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl