Nowa wystawa. Refleksja nad niemiecką okupacją

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu przygotował nową wystawę czasową „Iluzje wszechwładzy”, która odkrywa mroczne aspekty niemieckiej okupacji w regionie Warthegau. Ekspozycja jest dostępna przez najbliższe cztery miesiące. Łączy elementy historyczne z nowoczesną sztuką, ukazując wpływ okupantów na życie codzienne i architekturę regionu.

Wystawa „Iluzje wszechwładzy” zyskała uznanie dzięki eksponatom pozyskanym z blisko 40 muzeów i archiwów. te dokumentują proces germanizacji podczas II wojny światowej. Warto podkreślić, że Centrum Kultury ZAMEK, w którym odbywa się wystawa, ma swoją historię związaną z tymi wydarzeniami. Dawny Zamek Cesarski był przebudowany w czasie wojny zgodnie z ideologią nazistowską. Jego wnętrza miały odzwierciedlać dążenia okupantów do pełnej kontroli nad zajętym terenem.

Kuratorka wystawy, Aleksandra Paradowska zaprasza do odkrywania historii, która rozpoczyna się w Sali Wystaw, przechodzi przez historyczne pomieszczenia, a kończy współczesną interpretacją artystyczną w Sali Kominkowej.

Wystawa otwiera symboliczne zestawienie zniszczonych budynków z nazistowską mapą Warthegau. Zgromadzone obiekty, takie jak plany, fotografie, mapy i przedmioty codziennego użytku, prezentują okupację z różnych perspektyw. Władz okupacyjnych oraz lokalnej ludności, w tym Polaków, Żydów i Niemców.

Interesującym elementem jest instalacja artystyczna autorstwa Izy Tarasewicz, stworzona specjalnie na tę wystawę. Umiejscowiona w planowanym gabinecie Hitlera.

Centrum Kultury ZAMEK nie tylko prezentuje wystawę. Organizuje również szereg wydarzeń towarzyszących, które mają na celu pogłębienie zrozumienia historycznych kontekstów. W programie przewidziano oprowadzania kuratorskie, spotkania dedykowane seniorom oraz lekcje dla młodzieży ze starszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Podczas tych zajęć uczestnicy będą mogli zgłębić nie tylko temat wystawy, ale także lokalną historię oraz wpływ architektury nazistowskiej na życie społeczne. Ważnym elementem dyskusji będą również aktualne strategie kuratorskie dotyczące architektury i wystaw historycznych w Polsce, Niemczech i Austrii.

Czytaj też: Finał akcji „Zapal znicz pamięci”. Pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl