Nowa okazja do świętowania. Pierwszy Festiwal Tradycji Poznańskich rusza w ten weekend

To okazja do wspólnej zabawy i możliwość lepszego poznania lokalnych zwyczajów. W najbliższy weekend w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich. Pomysłodawcy przygotowali niemal pięćdziesiąt wydarzeń w całym mieście.

Celem festiwalu jest zaproszenie poznanianek i poznaniaków do wspólnego zastanowienia się, czym tradycje są dzisiaj i jakie mają znaczenie. Dla turystek i turystów będzie to okazja, by poznać bliżej poznańską kulturę i dziedzictwo.

Program festiwalu będzie oparty o dziewięć centralnych tradycji, które zdaniem organizatorów najlepiej oddają charakter miasta. Hasło pierwszej edycji festiwalu to „Przyszłość w przeszłości”. Wydarzenie ma mieć charakter radosnego święta.

Samo słowo festiwal pochodzi z łaciny i oznacza tyle, co radosny, świąteczny i takie właśnie ma być nasze wydarzenie. Dlatego nie zabraknie na nim punktów programu dla osób w każdym wieku. – mówi Arleta Kolasińska, współautorka Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości.

– Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przenikają nas tradycje i dziedzictwo. Można je odnaleźć w architekturze naszego miasta, w tym, jakie mamy poglądy i jak o nich mówimy, a nawet w tym, co jemy. Zależy nam na tym, by pokazać, jak wielką inspiracją może być tradycja. Będzie można to zobaczyć i usłyszeć choćby podczas festiwalowych koncertów i dyskusji – tłumaczy Andżelika Jabłońska, współorganizatorka festiwalu.

O dialogu tradycji z nowoczesnością w krajobrazie miasta opowie Łukasz Gruszczyński, autor instalacji artystycznej „Przekrój (P)poznania”, którą można oglądać na Ostrowie Tumskim, w sąsiedztwie Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Swoje propozycje przygotowały także centrum interpretacji dziedzictwa Brama Poznania i poznańskie „żywe” muzea: Rogalowe Muzeum Poznania i Muzeum Pyry. To ostatnie zaproponowało spektakularny Międzynarodowy Turniej Jedzenia Pyry z Gzikiem Na Czas.

W festiwalowy weekend na placu Kolegiackim zabrzmi muzyka. W piątek o godzinie 19:00 otwarcie festiwalu uświetni Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i Przyjaciele. W sobotę o tej samej porze zaprezentuje się zespół Morga, śpiewając o życiu i śmierci, łącząc muzykę tradycyjną z rockiem.

Data festiwalu nie jest przypadkowa. W tych dniach od 27 lat Towarzystwo Bambrów Poznańskich świętuje rocznicę przybycia rolników z Bambergu. Władze Poznania 303 lata temu sprowadziły osadników do zniszczonego i wyludnionego miasta. Najważniejszym wydarzeniem święta Bambrów poznańskich jest korowód, który przejdzie ulicami miasta sprzed Muzeum Bambrów Poznańskich na Plac Kolegiacki. Przemarsz rozpocznie się w najbliższą  niedzielę 7 sierpnia o godzinie 14.00

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl