Nocna prohibicja w Poznaniu. Kolejne miejsca, w których nie będzie sprzedawany alkohol

Na poznańskim Łazarzu nie będzie można kupić alkoholu między godz. 22 a 6 rano. O podobne ograniczenia wnioskują radni z Wildy. Przeciwni temu są Radni Osiedla Jeżyce. Zakaz od 5 lat dotyczy Starego Miasta.

Nocna prohibicja w Poznaniu

W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta. Na wniosek Rady Osiedla św. Łazarz, radna Sara Szynkowska vel Sęk (PiS) przedstawiła inicjatywę, której założeniem jest ograniczenie handlu alkoholem na terenie Łazarza. Zakaz obowiązywałby od godz. 22 do godz. 6 rano. Tak jak obecnie jest na Starym Mieście.

– Niedługo sezon letni, a wówczas nocne spożywanie alkoholu będzie najbardziej uciążliwe. Sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych działa na niekorzyść mieszkańców. Łazarz się zmienia i rewitalizuje. A ta inicjatywa uspokoi ruch w godzinach nocnych – wyjaśniła Szynkowska vel Sęk.

Zakaz był już na Starym Mieście

Od pięciu lat mieszkańcy Poznania nie kupują alkoholu na Starym Mieście po godz. 22. Zakaz wprowadzono decyzją radnych miasta w 2018 roku. Spowodowany był skargami mieszkańców na hałas i śmieci, będące skutkiem nocnych libacji przed sklepami.

Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania, który wydał pozytywną opinię na temat ograniczenia sprzedaży alkoholu, uzasadniał to poprawą bezpieczeństwa i zmniejszeniem liczby zakłóceń porządku publicznego na Starym Mieście.

Mieszkańcy Jeżyc są przeciwni zakazowi

Radny Wojciech Chudy (KO) oświadczył, że radni zapytali również o możliwość wprowadzenia podobnych ograniczeń na innych osiedlach Poznania. Radni z Wildy poparli pomysł, natomiast radni z Jeżyc nie. Z tego powodu radni miasta przygotują podobną propozycję tylko dla jednej z tych dzielnic, aby nie działać wbrew mieszkańcom tej drugiej.

To właśnie Rada Osiedla św. Łazarz zaproponowała ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Uchwała, którą wprowadzi miasto, będzie zgodna z wnioskiem rady osiedla. Wniosek zaś jest głosem mieszkańców, którzy zwrócili się do rady z problemami, jakie powodowane są przez nocne picie alkoholi pod okolicznymi sklepami.

Na czwartkowej sesji komisji bezpieczeństwa głosowano w sprawie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na Łazarzu. Andrzej Janowski z Rady Osiedla Łazarz prosił o pozytywne zaopiniowanie ustawy. Udział w głosowaniu wzięło sześciu radnych. Wszyscy, niezależnie od opcji politycznej głosowali za wprowadzeniem zakazu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas sesji rady miasta.

Przypominamy, że pierwszym miastem, które wprowadzi w Polsce pełną, nocną prohibicję będzie Kraków. Od 1 lipca 2023 roku nie będzie można kupić alkoholu na terenie całego miasta od północy do godz. 5.30 rano.

Czytaj też: „Ten rok szkolny był wyjątkowo trudny”. Po pandemii, niskie płace i polityka w szkołach

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl