Wielkopolska

Niewyobrażalna ilość narkotyków zarekwirowana przez policjantów [VIDEO]

Policjanci z Poznania rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem, produkcją i handlem dużymi ilościami narkotyków w darknecie. W trakcie realizacji funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów oraz dwie linie produkcyjne.

Producentów i handlarzy narkotyków rozpracowali policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To oni śledząc wpisy na zaszyfrowanym forum zauważyli, że oferowane są tam przeciwbólowe leki narkotyczne, psychotropowe oraz bardzo duże ilości narkotyków tzw. kryształu w postaci 3-CMC i 4-CMC (pochodne mefedronu). 

– Policjanci CBZC ustalili tożsamość osób zamieszanych w produkcję i handel narkotykami na terenie całej Polski. Pod koniec czerwca na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, blisko 100 policjantów przeprowadziło jednocześnie realizację w wytypowanych 8 lokalizacjach – informują policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Poznania.

W jednym z domów jednorodzinnych pod Koninem, podczas procesu wytwarzania narkotyków, zatrzymano m.in. dwóch mężczyzn w wieku 52 i 29 lat. Jeden z nich okazał się magistrem chemii. Stróże prawa znaleźli także dokumenty służące do legalizowania majątku pochodzącego z przestępczej działalność. W domu były również pieniądze, narkotyki, prekursory oraz linie produkcyjne służące do ich wytwarzania.

Policjanci zabezpieczyli 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów. Śledczy zarekwirowali dwie linie produkcyjne, gotówkę w kwocie około 400.000 zł, szereg nośników elektronicznych. Dzięki nim ustalono sposób prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Jest to dotychczas największa ilość narkotyków zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie.

Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji wynosi ponad 17 mln złotych. Zabezpieczone linie produkcyjne pozwalały wytwarzać tygodniowo 700 kg narkotyków. Z zabezpieczonych narkotyków można było wytworzyć kilka milionów porcji dilerskich.

Prawie 1,8 tony narkotyków zdjętych z rynku przez CBZC / fot. źródło: policja

– We wcześniejszym etapie sprawy zatrzymano cztery osoby zajmujące się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem i przewozem do Polski marihuany i kokainy. Przedstawiono im zarzuty przemytu 100 kg marihuany oraz wprowadzenie do obrotu 400 kg narkotyków. Zabezpieczono również leki psychotropowe, nasenne i przeciwbólowe, które ostatecznie nie trafiły na rynek. Zatrzymani mężczyźni w przeszłości nie byli karani – informują policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Poznania.

Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych. Za przemyt narkotyków, ich wytwarzanie i posiadanie oraz inne przestępstwa, aresztowanym grozi kara 20 lat więzienia.

czytaj także: Brutalne ataki kiboli na środowisko LGBTQ+. Napadli na chłopaka w autobusie

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl