„Nieskończoność” powodów do uczestnictwa w tegorocznej edycji Art Week

„Nieskończoność” to hasło tegorocznej edycji Art Week. Festiwal sztuk wizualnych odbędzie się w Poznaniu po raz ósmy. W programie wystawy i wydarzenia, które krążą dookoła tematu przewodniego. Podczas 8 edycji odrodzi się jedna z ulubionych galerii poznaniaków.

Od ośmiu lat jest taki czas w roku, że stolica Wielkopolski zamienia się w centrum sztuk wizualnych. Wszystko za sprawą Poznań Art Week. Tematyka tegorocznej edycji krąży dookoła hasła „Nieskończoność”. Wybór hasła oczywiście nie jest przypadkowy. Hasło przewodnie odnosi się do zmian, które dotyczą nas wszystkich.

– Poznański Art Week skupia w jednym programie wszystkie publiczne i prywatne instytucje działające w obszarze sztuk wizualnych. Tak będzie i tym razem. Hasłem przewodnym tegorocznej ósmej, edycji festiwalu jest “Nieskończoność”. Powodem wyboru takiego hasła jest pytanie, które jak sądzę dotyczy wszystkich nas – odnoszące się do tego co dalej. Jesteśmy w momencie dużych transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych, ale również artystycznych. Pojawiły się nowe zjawiska jak np. sztuczna inteligencja. Istotny jest udział nowych mediów w szeroko pojętej komunikacji, która oddziałuje na sztukę. Powoduje to, że bardzo się ona zmienia. Można postawić pytanie – jak bronią się stare media, tradycyjna sztuka i jak prezentuje się nowa sztuka, która jest wypadkową wszystkich zmian? – mówi dr hab. Mateusz Bieczyński, prof. UAP.

fot. dr hab. Mateusz Bieczyński, prof. UAP

Podczas tegorocznej edycji Poznań Art Week będzie m.in. okazja do zapoznania się z unikatowym światem Tomasza Bogusławskiego, pokazującym metaforyczne sensy przedmiotów codziennego użytku. Natomiast do świata nostalgii i dzieciństwa zabierze nas wystawa pięciu artystek „Te wszystkie rozczulenia”. Wystawy te będzie można obejrzeć w Galerii Centrala przy placu Cyryla Ratajskiego. Natomiast w Laboratorium CK Zamek zawisną tkaniny autorstwa Kamili Kobierzyńskiej, w ramach wystawy „Sny naszych przodków”.

-Są to bardzo różne wydarzenia. Wśród nich również takie, które może bezpośrednio na hasło „Nieskończoność” wprost nie odpowiadają, natomiast w kontekście tego hasła mogą być interpretowane. W tej chwili trwa wystawa, która wraz z początkiem Art Week się kończy, ale stanowiła jego INTRO; jest jego zapowiedzią. To wystawa “Te wszystkie rozczulenia” w Galerii Centrala przy placu Cyryla Ratajskiego 6a. Prezentuje ona prace pięciu artystek. Tematyka zaprezentowanych dzieł oscyluje wokół tematyki związanej z naszym pochodzeniem, dzieciństwem, widzianej z perspektywy osoby dorosłej. Artystki zaprezentowały prace, które w jakimś sensie nas rozczulają. Przywołując wspomnienia domu rodzinnego odnoszą się jednak także do innych emocji, np. żalu, tęsknoty oraz pytania o to czym było owo „dzieciństwo”. Wystawa ta, w kontekście hasła „Nieskończoność”, stanowi odniesienie da pytania związanego z nieustannym samodefiniowaniem się człowieka i z przyczynami, ale także skutkami jego bardzo zindywidualizowanego podejścia do otaczającego nas świata. Wystawa trwa do 25 maja. W tym ostatnim dniu wystawy odbędzie się też oprowadzanie kuratorskie Kamili Kobierzyńskiej, która przygotowała tę wystawę. Z kolei 31 maja, również w Galerii Centrala, otwieramy wystawę Tomasza Bogusławskiego. To gdański plakacista, który pracuje w medium fotograficznym. Opracował on autorską koncepcję odnajdowania ukrytych, metaforycznych sensów w różnych codziennych przedmiotach. Dostrzega on w nich różne kształty i formy, które interpretuje dodając do nich tekst – mówi dr hab. Mateusz Bieczyński, prof. UAP.

Powrót Galerii Arsenał

Rozpoczęcie Poznań Art Week to okazja do powrotu do Miejskiej Galerii Arsenał. Po remoncie zostanie ona ponownie otwarta. Odbędzie się tam inauguracja tegorocznej edycji festiwalu sztuk wizualnych.

– W dniu inauguracji Art Weeka odbędzie się także otwarcie Miejskiej Galerii Arsenał w jego wyremontowanej siedzibie na płycie Starego Rynku. Myślę, że jest to wydarzenie, które przyciągnie uwagę Poznaniaków – dodaje dr hab. Mateusz Bieczyński, prof. UAP.

fot. dr hab. Mateusz Bieczyński, prof. UAP

Czytaj także: To w jego ręce trafiła Poznańska Nagroda Literacka | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl