Wraz z wystawą studencką pt. „SYNONIMY”, która skupia się na temacie neuroróżnorodności, odbędzie się wydarzenie jej towarzyszące – panel dyskusyjny pod hasłem „Sztuka dostępna”. Na spotkaniu m.in. wyjaśnione będzie znaczenie dostępności sztuki dla różnych grup odbiorczych, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Organizatorzy zorganizują panel z udziałem ekspertów. W tym przede wszystkim osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat projektowania wystaw oraz sposobów komunikacji poprzez sztukę.
Spotkanie dla artystów, projektantów i kuratorów
Panel dyskusyjny odbędzie się 26 kwietnia 2024 roku o godzinie 14 w siedzibie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na 4. piętrze budynku H, przy al. Marcinkowskiego 28.
Na spotkaniu będą gościć eksperci, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami:
- Adrian Now, autor projektu „W Ciemno„, niewidomy entuzjasta technologii, który udowadnia, że brak wzroku nie stanowi przeszkody w tworzeniu i odbieraniu sztuki.
- Joanna Orsztynowicz, fizjoterapeutka i miłośniczka sportów ekstremalnych, która mimo utraty słuchu od urodzenia, pokazuje, jak pokonywać bariery w umyśle.
- Aleksandra Pyrek, nauczycielka i propagatorka języka migowego, której celem jest zwiększanie świadomości na temat potrzeb osób głuchych.
- Krzysztof Stern, organizator wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, trener crossfitu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Tematyka dyskusji
Podczas panelu poruszone zostaną różne aspekty dostępności w sztuce. Słuchacze dowiedzą się, jak klarownie opisywać prace artystyczne. Tego, jak projektować wystawy tak, aby były jak najbardziej dostępne dla wszystkich grup odbiorczych. Eksperci przedstawią praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z różnych narzędzi ułatwiających dostęp do treści dla osób z niepełnosprawnościami. Poza tym wytłumaczą, jak skutecznie wykorzystywać język migowy i system Braille’a w kontekście dzieł sztuki.
– Zapraszam do skorzystania z praktycznych porad i wskazówek, również od osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień też są odbiorcami i odbiorczyniami naszych działań. Co ważne, są to osoby w swoim środowisku rozpoznawalne i opiniotwórcza, a więc jest tym większa szansa na to, że sukcesywnie powiększać się będzie grono osób z niepełnosprawnościami, które będą mogły w pełny sposób odbierać naszą sztukę oraz także, być może zwiększać swoją obecność w naszej uczelni – poinformowała dr hab. Joanna Marcinkowska, prof. UAP.
Czytaj też: Ten spektakl będzie promował Teatr Muzyczny poza Poznaniem. Sięgnęli po klasykę