Niemy protest etnologów

Poznańskie środowisko etnologów i etnolożek zorganizowało niemy, pokojowy protest podczas ważnej konferencji naukowej z cyklu Polonia Restituta organizowanej w związku z obchodami odzyskania stulecia niepodległości. Na konferencji obecny był wicepremier Jarosław Gowin.

W poniedziałek na Wydziale Historycznym odbyła się konferencja pt.: „Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki”, na której obecny był Jarosław Gowin. W trakcie przemówienia wicepremiera uczestnicy konferencji wstali i podnieśli kartki z napisem „Etnologia”. W ten sposób rozpoczęli niemy protest.

Likwidacja etnologii, poprzez włączenie jej do sztucznie stworzonej kategorii „nauki o kulturze i religii” wymazuje dyscyplinę i neguje tradycję oraz dorobek wielu pokoleń badaczek i badaczy oraz lekceważy kilkaset studentek i studentów, którzy wybrali ten kierunek studiów. Sprzeciwiamy się decyzji ministerstwa, ponieważ na całym świecie etnologia (antropologia) uważana jest za odrębną dyscyplinę naukową – napisali w swoim komunikacie organizatorzy protestu.

fot. Przemysław Stanula Biuro Prasowe UAM

6

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl