Kontakt z tymi owadami może wywołać podrażnienia na skórze, alergie, wymioty. Stanowi także zagrożenie dla zwierząt domowych.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania oraz Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania ostrzegają o występowaniu w poznańskich lasach korowódki dębówki. To owad, którego dorosła postać nie jest groźna. Zagrożenie dla zdrowia wywołać może jednak jego gąsienica. Są one pokryte gęstymi włoskami, a żerują nocą, najczęściej na liściach dębów i innych gatunków drzew liściastych. Na jednym drzewie może być nawet 100 tysięcy takich owadów.
Objawy
W momencie zagrożenia gąsienica może wystrzelić w powietrze swoje włoski. Są one wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem, który po kontakcie ze skórą może wywołać nieprzyjemne uczulenia i podrażnienia. Bezpośredni kontakt z owadem powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Kolejne objawy to wymioty oraz wysypka. Co więcej, korowódka stanowi również zagrożenie dla zwierząt domowych.
Co robić po kontakcie z korowódką?
Przede wszystkim należy zdjąć ubranie wierzchnie, na którym mogą znajdować się włoski gąsienicy i wyprać je w minimum 60 stopniach. Włoski, które natomiast znalazły się bezpośrednio na skórze, należy usunąć taśmą klejącą. Wystarczy przyłożyć taśmę do skóry i odkleić, a później, podrażnione miejsca przemyć letnią wodą. Nie należy drapać i pocierać zmian alergicznych, jakie wystąpiły na skórze. W przypadku, kiedy włoski dostaną się do oka, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.