Nie żyje Czesław Cybulski

Zmarł legendarny trener w rzucie młotem. Czesław Cybulski miał 87 lat

Czesław Cybulski urodził się 8 czerwca 1935 roku w Mosinie obok Poznania. W 1964 został absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, a cztery lata później związał się zawodowo z poznańskim AZS-em.  Stolicy Wielkopolski pozostał wierny do końca. W 1978 roku na tamtejszym AWF-ie  obronił doktorat.

Przez dekady wychował wielu znakomitych młociarzy, stając się największym specjalistą tej konkurencji w Polsce oraz cenionym w świecie fachowcem. Na początku lat 80. pod jego okiem trenował m.in. medalista mistrzostw świata Zdzisław Kwaśny.

W 1989 roku rozpoczął treningi z Szymonem Ziółkowskim. Po kilku latach doprowadził młodego Poznaniaka do pierwszych sukcesów – medali mistrzostw świata i Europy juniorów. Największy sukces przyszedł w 2000 roku, gdy Ziółkowski zdobył w Sydney złoty medal olimpijski. Rok później panowie zdobyli mistrzostwo świata,

Na początku XXI wieku przez pewien czas szkolił śp. Kamilę Skolimowską. Od 2005 roku pracował z Anitą Włodarczyk doprowadzając ją de facto do złotego medalu mistrzostw świata w Berlinie, okraszonego rekordem globu. Przez sześć lat – w okresie 2010 – 2016 – był trenerem kolejnego wybitnego zawodnika, czyli Pawła Fajdka. Jako trener doprowadził go do dwóch tytułów mistrza świata. W tym czasie pod jego opieką była też Joanna Fiodorow, medalistka mistrzostw Europy.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl