Nie wychodźcie na dwór. Dramatyczna jakość powietrza. Zakaz używania kominków i pieców

Od niedzieli poznaniacy cierpią z powodu smogu. Odnotowano spore przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Również i w poniedziałek nie jest lepiej. Wprowadzono zakaz palenia, nie tylko w kominkach.

– Osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych niespełniających wymogów ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w poniedziałek, 2 grudnia. Dzisiaj lepiej unikać także dłuższej aktywności na powietrzu – informuje Urząd Miasta w Poznaniu.

Ograniczenia takie wprowadzono ze względu na przekroczenie wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 oraz prognozowanie utrzymania się podwyższonej wartości przekroczenia.

Podstawę do wprowadzenia ograniczenia jest uchwała antysmogowa, przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017 r. 

Skąd w mieście pyły drobne PM10? Za ich nadmierne stężenie w powietrzu odpowiada w Poznaniu spalanie paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. Zanieczyszczeniu powietrza sprzyjają też warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak. W takich warunkach jakość powietrza w miastach spada. Utrzymujący się smog szczególnie groźny może być dla zdrowia dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. W trosce o zdrowie nas wszystkich straż miejska apeluje o zgłaszanie przypadków łamania zakazu. Można to zrobić dzwoniąc pod numer tel. 986

Osoby, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, powinny poinformować o tym straż miejską – numer telefonu 986.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na miejskich stronach Środowisko oraz Atmosfera dla Poznania.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Są nowe fakty w sprawie śmierci mężczyzn po zabawie andrzejkowej

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl