Kraj

„Nie możemy pozwolić na to, że Rosja będzie zabijać Polaków przy granicy” – mówi gen. Polko

Generał Roman Polko w TVN24 komentował doniesienia o uderzeniu rosyjskich rakiet na terytorium Polski. Dowódca przedstawił kilka decyzji, które powinny teraz zapaść po zdarzeniu przy granicy.

JAK ODPOWIE POLSKA I NATO?

Generał Roman Polko stwierdził, że Polska, NATO i UE powinny zrobić wszystko, by nie pozwolić na sytuację, w której Rosja zabija polskich cywilów przy granicy z Ukrainą. Generał przedstawił kilka możliwych rozwiązań:

  • zamknięcie nieba na terytorium zachodniej Ukrainy w związku z atakiem na Polskę, kraj członkowski NATO. Egzekwowanie przez wojska NATO zamknięcia nieba nad Ukrainą.
  • rozmieszczenie większej liczby elementów systemy przeciwrakietowego do Polski
  • parasol ochronny, antyrakietowy na wzór systemu w Izraelu
  • ostre reakcję NATO i UE na rosyjski atak

STARE RAKIETY SĄ MNIEJ PRECYZYJNE

Generał dodawał, że uderzenie rosyjskich rakiet może wynikać, z faktu, że Rosjanie używają teraz dużo starszego sprzętu na Ukrainie, ponieważ ten bardziej nowoczesny jest już na wykończeniu. Fakt używania starszych systemów mógł doprowadzić do przypadkowego uderzenia na terytorium Polski. Zdaniem generała Polko nie może to jednak zmieniać sytuacji, nie można bowiem dopuścić do śmierci polskich cywilów z jakiegokolwiek powodu, niezależnie czy jest nim rosyjski bałagan czy celowy plan.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl