Materiał partnera

Nie masz 18 lat? Nie szkodzi. I tak możesz wsiąść na maszynę z dwoma kółkami

Do osiemnastki zostało jeszcze trochę czasu, a już teraz chcesz zostać kierowcą dwóch kółek? Nic prostszego! Z myślą między innymi o tobie powstały specjalne kategorie prawa jazdy i kursy, dzięki którym już wkrótce usiądziesz na wymarzonej maszynie. Dowiedz się więcej o tym, co zrobić, aby już teraz nauczyć się jazdy i poruszania w ruchu drogowym.

Od czego zacząć?

Jesteś nastolatkiem, jazda na dwukołowych maszynach od zawsze była twoim marzeniem i nie ma mowy o tym, aby dłużej czekać z robieniem prawa jazdy. To świetnie, ale by ruszyć z formalnościami, potrzebujesz pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Mogą oni też udać się z tobą do wydziału komunikacji i OSK, gdzie będziesz robić kurs jazdy. Jako nastolatek nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego bez zgodny opiekunów niewiele zdziałasz.

Załóż PKK

PKK to profil kandydata na kierowcę. Niestety nie załatwisz go online. Jednak na wizytę w urzędzie – w wydziale komunikacji – możesz umówić się przez Internet. Do wyrobienia PKK będą potrzebne ci:

  • dokument potwierdzający twoją tożsamość – nie musi to być dowód osobisty czy paszport. Jako osoba niepełnoletnia możesz okazać jedynie legitymację szkolną. Choć jeśli masz już dowód lub paszport, to takie dokumenty również będą akceptowane w urzędzie;
  • aktualne kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm – możesz dostarczyć je w formie papierowej lub na nośniku elektronicznym;
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem.

W urzędzie wypełnij stosowny wniosek i złóż go u urzędnika. Profil PKK zostanie założony „od ręki”. Dopiero z tym dokumentem możesz udać się do szkoły jazdy, aby zapisać się na kurs.

Zapisz się do szkoły jazdy

Jeżeli OSK daje taką możliwość, możesz to zrobić online. Warto jednak udać się do szkoły jazdy, dokładnie zapytać o kurs i możliwość odbycia po nim jazd doszkalających. Im lepszy ośrodek szkolenia wybierzesz, tym większa szansa, że już pierwsze podejście do egzaminu zakończy się sukcesem.

Odbądź kurs

Kurs rozpocznie się od nauki teorii, a po zdaniu egzaminu wewnętrznego, będziesz móc wsiąść za kierownicę. Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe.

Prawko dla najmłodszych, czyli kategoria AM

Nastolatek za kierownicą nikogo już nie dziwi. Niegdyś motorower mogła prowadzić młodzież, która ukończyła 13. rok życia i zdała egzamin na kartę motorowerową. Obecnie, ze względu na dyrektywy unijne, zastąpiło ją prawo jazdy AM.

Uprawnienie te można zdobyć, mając już 14 lat. Po zdanym egzaminie można prowadzić:

  • motorower – z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub z elektrycznym o mocy do 4kW. Pojazd taki nie może pozwalać rozwinąć prędkości większej niż 45 km/h;
  • czterokołowiec lekki – czyli np. popularnego quada – o masie własnej do 350 kg i osiągający prędkość maksymalną nie większą niż 45 km/h;
  • czterokołowiec lekki lub motorower wraz z przyczepą – możliwe jest to jednak wyłącznie na terenie Polski.

Na czym możesz jeździć, mając prawo jazdy kategorii A1?

Nieco starsze osoby mogą spróbować zdobyć prawo jazdy kategorii A1. Daje ono szersze uprawnienia, co dla niektórych jest ważne, aby móc cieszyć się prowadzeniem wymarzonego pojazdu. Prawo jazdy kategorii A1 można zdobyć po ukończeniu 16. roku życia. Ci, którym uda się zdać państwowy egzamin teoretyczny, a następnie praktyczny, będą mogli wsiąść za kierownicę:

  • motocykla trójkołowego o mocy maksymalnej 15 kW;
  • pojazdów z kategorii AM.

Pojazdy te możesz też łączyć z przyczepą i poruszać się takim zespołem wyłącznie po polskich drogach.

Prawo jazdy kategorii A i A2 – zarezerwowane dla pełnoletnich

Prawo jazdy A, A1, A2 i AM dają możliwość kierowania maszynami na dwóch kółkach. Niestety, aby wsiąść za kierownicę dwukołowców o największej mocy, należy poczekać przynajmniej do 20. urodzin, a niekiedy dłużej.

Prawo jazdy kategorii A2

Do egzaminu, który pozwala zdobyć nowe uprawnienia, mogą przystąpić wyłącznie osoby pełnoletnie. Z takim prawem jazdy możesz jeździć:

  • na motocyklu z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg’
  • na motocyklu trójkołowym o mocy do 15 kW;
  • na motorowerze i czterokołowcu lekkim – tak jak w przypadku kategorii AM;
  • zespołem pojazdów złożonym z przyczepy i ww. pojazdów – zgodnie z przepisami jest to możliwe tylko na polskich drogach.

Prawo jazdy kategorii A

By zdobyć to prawo jazdy, trzeba mieć ukończony:

  • 20. rok życia – dotyczy to tych, który wcześniej minimum 2 lata mieli prawo jazy kategorii A2;
  • 24. rok życia – obowiązuje to wszystkich pozostałych kandydatów na kierowców.

Zdobycie tych uprawnień to marzenie fanów dwukołowych maszyn. Kategoria A pozwala jeździć na każdym motocyklu bez względu na pojemność i moc jego silnika. Umożliwia także prowadzenie ich wraz z przyczepką.

Przygodę z dwukołowcami można zacząć bardzo wcześnie. Jazda na małych maszynach to frajda, ale i sposób na poznanie zasad ruchu drogowego. To także pierwszy krok do tego, aby w przyszłości móc przesiąść się na ścigacz o wyśrubowanych parametrach. Dlatego warto pomyśleć już o prawie jazdy AM, które może pomóc spełnić marzenia i pozwoli samodzielnie jeździć po ulicach.

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl