– Nie potrzebujemy kolejnego wieżowca. Tym, czego chcą mieszkańcy jest zieleń – tłumaczy Błażej Wandtke, przewodniczący Rady Osiedla Rataje.
W środę po południu osiedlowi radni zwołali na Ratajach konferencję. W ten sposób chcieli zamanifestować swój sprzeciw wobec planów budowy wieżowca w okolicach ul. Rataje.
– To, co w tym miejscu jest trudno nazwać parkiem, ale to cenny zielony obszar ze startymi okazałymi dębami. Nie można go zniszczyć – tłumaczy Błażej Wandtke.
Tymczasem Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. W jego projekcie w miejscu dotychczasowej zieleni widzimy wysokie budynki.

fot. wPoznaniu.pl
– Tak naprawdę nie chcą ich ani mieszkańcy, ani spółdzielnia mieszkaniowa. Ci pierwsi obawiają się wzmożonego ruchu na osiedlowych uliczkach. Spółdzielnia ma tu natomiast swoje warsztaty, w których pracuje blisko setka osób, odpowiedzialnych za naprawy i konserwacje na wszystkich należących do spółdzielni ratajskich osiedlach – wyjaśnia ratajski osiedlowy radny.
Przegłosują swe stanowisko i wniosą uwagi
By przeciwdziałać wprowadzeniu proponowanych zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, radni przygotowali szereg uwag. W czwartek podczas sesji rady chcą je przegłosować, by 11 kwietnia złożyć je w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Radni zamierzają sprzeciwić się przeznaczeniu części terenu, gdzie obecnie rosną drzewa, pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Nie chcą też budowy kolejnych mieszkań bez odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.
– Uważamy za bezzasadne różnicowanie wymagań parkingowych w zależności od odległości od przystanku tramwajowego. Postulujemy jeden standard dla całego obszaru objętego planem – tłumaczą radni.

fot. wPoznaniu.pl
Proponują też uzupełnienie układu o dodatkową dominantę w południowo-wschodniej części obszaru. Wnoszą za to o likwidację planowanych dominant w centralnej części terenu. Zdaniem radnych nowe budynki wewnątrz obszaru, otoczonego przez istniejące wyższe obiekty, nie powinny przewyższać obecnej zabudowy.
– Wnosimy o ograniczenie wysokości do maksymalnie 7 kondygnacji i 25 metrów – piszą w swych uwagach do MPU radni z Rataj.








fot. MPU