Nie będzie marszu w obronie Jana Pawła II w Poznaniu

Przez centrum Poznania miał przejść marsz w obronie Jana Pawła II. Inicjatywa jednak się nie odbędzie. Pomysłodawca nie miał wsparcia od abp. Stanisława Gądeckiego ani od lokalnych społeczności.

Marsz się nie odbędzie. Nie było wsparcia dla organizatorów

Marsz Papieski w ramach 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia w Warszawie. Podobny marsz miał się odbyć w Poznaniu. Na jednej z internetowych grup kibicowskich powstała idea, aby wydarzenie rozpoczęło się o godz. 20 na pl. Mickiewicza. Maszerujący przeszli by al. Niepodległości, Królowej Jadwigi, Dolną Wildą i na Łęgi Dębińskie. Tam pod krzyżem upamiętniającym pobyt Jana Pawła II w Poznaniu (1983 r.) zaśpiewano by „Barkę” i Apel Jasnogórski.

Za organizację marszu odpowiadać mieli: Anna i Jacek Sommerowie, katechiści archidiecezjalni z parafii pw. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu. Napisali do abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, w którym prosili o wsparcie w organizacji marszu, który miał być wyrazem sprzeciwu wobec szkalowania papieża.

Pomysł organizacji tego typu przedsięwzięcia nie spotkał się ze zrozumieniem poznańskich kręgów kościelnych ani tez lokalnych wspólnot. Pomysł został zarzucony i pojawiła się idea zorganizowania krótkiej procesji z katedry pod pomnik polskiego papieża na Ostrowie Tumskim. Jednak i ona nie dojdzie do skutku. Ostatecznie organizatorzy zapraszają na czuwanie modlitewne pod krzyżem na Łęgach Dębińskich o godz. 15.

Arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca natomiast wiernych do udziału w drodze krzyżowej, która przejdzie w piątek, 31 marca z kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce pod pomnik św. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim. W tym roku nawiązywać będzie do jego nauczania.

Czytaj też: Watykan wyjawił tajne akta o księdzu pedofilu z Wielkopolski

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl