W ramach programu LeadAir Poznań będzie miał okazję współpracować z ekspertami w zakresie zarządzania miastami w kontekście klimatu. Efektem tej współpracy mają być zmiany, które przybliżą Poznań do statusu miasta neutralnego klimatycznie.
Poznań znalazł się w gronie 15 miast zakwalifikowanych do trzeciej edycji programu LeadAir — miasta neutralne dla klimatu. Program organizuje think-tank Forum Energii. W ramach programu samorządy będą współpracować z ekspertami do spraw energii, finansów, technologii, efektywności energetycznej, prawa, transportu i zdrowia. Mają zbadać, w jakich dziedzinach i w jaki sposób należy wprowadzić zmiany, tak aby miasto osiągnęło status neutralnego klimatycznie.
Z rozmów, które przeprowadziliśmy, jasno wynika, że przedstawiciele i przedstawicielki polskich samorządów są zaangażowani i zdeterminowani do wdrażania zmian, które przełożą się na lepszą jakość życia i powietrza w kraju. – podkreśla Anita Cieślicka, Koordynatorka programu LeadAir w Forum Energii.
Rozmowy rekrutacyjne do udziału w programie polegały na przedstawieniu najpoważniejszych wyzwań miasta w dziedzinie klimatu. W Poznaniu sporym problemem jest jakość powietrza, która ostatnio bywała najgorsza w Polsce. Duży nacisk kładzie się wymianę pieców. Jednak po podwyżkach cen energii i opału mieszkańcy są ku temu mniej skłonni. Liczba wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze spadła w styczniu o połowę, w porównaniu do 2021 roku.
Program rusza już 23 marca, a indywidualna współpraca samorządów z ekspertami zacznie się w kwietniu. W programie wezmą również udział Augustów, Ełk, Inowrocław, Jedlicze, Kamienna Góra, Kraków, Libiąż, Łódź, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Szczytna, Tychy i Warszawa.