Neony ozdobią poznańskie centrum. Rusza konkurs na ich wygląd

Rusza konkurs na neony, które mają ozdobić poznańskie śródmieście. Projekty można zgłaszać przez miesiąc. 

Miejscy urzędnicy ogłaszają konkurs na neony w śródmieściu Poznania. Żeby wziąć w nim udział, należy do 30 czerwca złożyć zgłoszenie konkursowe w urzędzie miasta. Wraz z projektem neonu należy dostarczyć zgodę właściciela nieruchomości, na którą będzie on umieszczony. Nagrodą będzie wykonany według projektu neon. 

Konkurs obejmuje tylko śródmieście, gdzie w latach 70. były dziesiątki neonów, czyli ulice: Św. Marcin, Gwarną, Kantaka, Ratajczaka, Marcinkowskiego, 27 Grudnia i pl. Wolności. Mogą wziąć w nim udział osoby, firmy czy wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości położonych w centrum miasta – albo mają tam swoją siedzibę.

hotel dla psów w Poznaniu

Prace należy złożyć w wersji papierowej (format A4) oraz dostarczyć w wersji elektronicznej na adres rewitalizacja@um.poznan.pl. Jeden uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie, może jednak zaproponować w nim aż trzy propozycje neonów.  

Zwycięzców wybierze kapituła konkursowa, w skład której wejdą przedstawiciele urzędu miasta, rady osiedla i Koalicji Święty Marcin. To ona wyłoni pięciu laureatów, którzy zaproponują najciekawsze pomysły.

„Oceniana będzie innowacyjność i pomysłowość neonu, jego walory artystyczne i wizualne, a także to, czy pomysłodawca zaproponował realny koszt wykonania. Szanse na największą liczbę punktów będą więc miały projekty oryginalne i kreatywne, dopasowane do miejsca i rodzaju prowadzonej działalności lub odtwarzające wartościowe rozwiązania historyczne.” – podają przedstawiciele magistratu.

Urząd miejski określił pewne zasady, które należy uwzględnić przy wykonaniu projektu. Na przykład, proponowany neon nie może zawierać treści obraźliwych, dyskryminujących czy niezgodnych z prawem. Ale może pełnić funkcję reklamową. Regulamin dopuszcza wiele sposobów, na jakie można umieścić neon na budynku, ale nie powinien on jednak zakrywać ważnych elementów, np. takich jak: gzymsy, balustrady, balkony czy tablice z nazwami ulic i numerami porządkowymi budynków. 

Koszt jego wykonania nie powinien przekroczyć 16 tys. zł. Łączna wartość nagród wynosi do 80 tys. zł. Laureatów poznamy w sierpniu, a zobaczymy gotowe neony w grudniu.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl