11 listopada już za dwa dni, a w poznańskich cukierniach i piekarniach od ponad tygodnia królują rogale świętomarcińskie. Tradycyjny, regionalny produkt nigdy nie należał do najtańszych przekąsek, jednak ceny w niektórych punktach i tak potrafią zaskoczyć.
REKORDOWA CENA
137 złotych to cena jaką trzeba zapłacić za kilogram rogali świetomarcińskich w jednej z piekarni przy ulicy Półwiejskiej w Poznaniu. Już we wrześniu podniesiono tam cenę, tłumacząc ten fakt wzrostem kosztów, wówczas cena wynosiła 129 złotych. Chociaż nie wszyscy cukiernicy mają tak wysokie stawki, to tradycyjny wielkopolski wypiek wciąż jest dość drogi, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup raz w roku, bądź zadowala się mniejszą porcją niż tradycyjną niemal ćwierćkilogramową. W tym roku średnia cena za jeden kilogram rogali świętomarcińskich wynosi około pięćdziesięciu złotych w przypadku wypieków na margarynie, koszt za przysmak przygotowany na maśle to zazwyczaj około 60 złotych za kilogram.
SETKI TON ROGALI
O tym jaką popularnością wśród poznaniaków cieszą się rogale świętomarcińskie świadczą statystyki. Według starszego Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Stanisława Butki, w 2018 roku poznaniacy zjedli blisko 700 ton rogali, z czego aż 600 w okresie bezpośrednio przed i po dniu Świętego Marcina. W zeszłym roku jedna z większych poznańskich piekarni informowała, że tylko w jej sklepach w tygodniu przed 11 listopada sprzedało się 8 ton rogali świętomarcińskich.
ILE ZA ROGALA?
Ceny rogali różnią się w zależności od kilku czynników. Jednym z nich jest ich masa, według przepisów, które warunkują nadanie certyfikatu oryginalności, wypiek powinien mieć między 150 a 250 gramów. Inną zmienną jest to czy ciasto zostało przygotowane z margaryny czy z masła. Chociaż zatwierdzona przez unijne prawo receptura przewiduje użycie tej pierwszej, to wielu cukierników podkreśla, że ten drugi rodzaj tłuszczu sprawdza się lepiej. Rogale przygotowane na maśle również są droższe niż te na margarynie.
Rogal świetomarciński to produkt regionalny, chroniony unijnym prawem. Wypieki z certyfikatem muszą być wypiekane na terenie wielkopolski zgodnie z recepturą, która określa ich skład, kształt oraz masę. W tym roku certyfikaty na wypiek otrzymało 95 zakładów.