Naukowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pomogą chorym na anoreksję

Poznańscy naukowcy opracowali nowatorską metodę, która pozwoli na wykrywanie osób cierpiących na anoreksję w internecie. System działa na bazie profili w mediach społecznościowych.

Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr hab. Agata Filipowska, prof. UEP oraz mgr Oskar Riewe-Perła osiągnęli najlepszy wynik w konkursie eRisk 2024. Jest to jedno z wielu wyzwań organizowanych w ramach konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Naukowcy opracowali metodę, która umożliwi rozpoznanie osób chorych na anoreksję na podstawie ich aktywności na platformach społecznościowych.

Nowatorskie metody

– Opracowana metoda wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego oraz architekturę systemów rekomendacyjnych – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

System analizuje treści sugerowane użytkownikom i porównuje je z tymi, które widzą osoby doświadczające anoreksji. Takie podejście umożliwia wydawanie wczesnych ostrzeżeń o potencjalnym ryzyku wystąpienia objawów zaburzeń odżywiania.

Realna pomoc

Metoda opracowana przez poznańskich naukowców osiągnęła najlepszy wynik według metryki Early Risk Detection, czyli metryki wczesnego wykrywania zagrożenia. Docenione zostały zarówno precyzja wyników, jak i czas potrzebny do zaalarmowania o zaburzeniu odżywiania. Był to nie tylko kluczowy element konkursu, ale także aspekt, który może realnie wpłynąć na zdrowie i życie ludzi, dotkniętych tym zaburzeniem.

Czytaj także: Pożar samochodu na A2. Utrudnienia na trasie

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl