Naprawią zabytkowy zegar z ulicy Paderewskiego. Jest zapowiedź władz miasta

Mechanizm zabytkowego mozaikowego zegara z ulicy Paderewskiego ma być naprawiony do końca grudnia 2023 r. Taką zapowiedź złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

O sprawie Mariusz Wiśniewski napisał w mediach społecznościowych. „Zwróciłem się do ZKZL, który administruje obiektem i poinformował mnie, że zakończono, co cieszy, wybór wykonawcy prac. Mechanizm zegara ma zostać naprawiony do końca grudnia” – wskazał.

Zabytkowy zegar mozaikowy na ul.Paderewskiego zostanie naprawiony👍. W tej sprawie zwróciłem się do ZKZL, który …

Opublikowany przez Mariusza Wiśniewskiego Piątek, 3 listopada 2023

Zabytkowy zegar z ulicy Paderewskiego

Jak przypomniał Wiśniewski, zegar znajduje się na kompleksie budynków przeznaczonych historycznie dla magistratu poznańskiego, wzniesionych w latach 1910-1912 według projektu miejskiego radcy budowlanego Fritza Teubnera i architekta Hermanna Klotha.

„Zabytkowy zegar, który powstał w tym samym czasie co budynki, został wykonany przez firmę Johanna Fryderyka Weule z Bockenem w Górach Harzu, a otoczenie zegara to dzieło firmy Otto Boettgeara z Poznania. Cyferblat ma 2,7 m średnicy, umiejscowiony jest pomiędzy dwoma kolumnami z kapitelami i osłonięty blaszanym baldachimem. Do zegara prowadzi wykonana z piaskowca galeryjka dla zegarmistrza” – dodał.

Wcześniej kwestią naprawy zegara zajmowała się również Rada Osiedla Stare Miasto.

Zobacz też: Ten festiwal odbył się tylko raz. Chcą powtórzyć jego sukces

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl