Największa ruchoma szopka w Europie już jest. Zobacz zdjęcia

Świąteczny czas w Poznaniu kojarzy się nie tylko z kolorowymi lampkami i jarmarkami, ale także największą ruchomą szopką w Europie. Instalacja w kościele przy placu Bernardyńskim już działa i będzie można ją zobaczyć do lutego.

Niektóre elementy szopki są ruchome

Niesamowita świąteczna szopka to zasługa franciszkanów. Instalacja ma 30 metrów głębokości, 16 metrów wysokości, a figury są naturalnej wielkości. Na przykład Święty Józef ma około 180 centymetrów wzrostu. W centrum szopki znajduje się Święta Rodzina, a otaczają ją Trzej Królowie i inne biblijne postaci. Niektóre części są ruchome.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Franciszkanie naśladują swojego patrona

Szopka nieprzypadkowo powstaje co roku w kościele przy placu Bernardyńskim. Franciszkanie budują ją, naśladując swojego patrona – św. Franciszka. Według przekazu Nowego Testamentu to właśnie on już w XIII wieku miał odwzorować miejsce betlejemskiego cudu. Prace przy przygotowaniu szopki trwają kilka miesięcy, a stworzenie konstrukcji – kilka tygodni.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Największa w Europie

Instalacja uchodzi także za największą w Europie, jednak bicie rekordów nie jest celem autorów. Dzieło z kościoła św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu, budowane już od lat 50. XX wieku, ma przybliżać ludzi do Boga. Każdego roku szopka jest gotowa na koniec grudnia i można ją oglądać do początku lutego.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl