Prawie 60 proc. uchodźców z Ukrainy wybrało Polskę jako swój kraj preferowany. Większość planuje tutaj pozostać. Jak jednak wskazują, jedną z najważniejszych ich potrzeb jest znalezienie stałego miejsca pracy. Szukają również mieszkań na długoterminowy wynajem.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz z uczelni w Kijowie i Lwowie, prowadzą badania dotyczące sytuacji uchodźców z Ukrainy. Poznaliśmy już wyniki pierwszej części tych badań. Sporządzony przez naukowców raport pokazuje największe potrzeby i obawy uchodźców. Mówi również o tym, jak oceniają oni jakość życia w kraju, do którego uciekli. Najwięcej uchodźców przepytano w Polsce, część w Irlandii i w Niemczech.
Każdy z 500 ankietowanych mógł zaznaczyć 5 swoich najsilniejszych potrzeb. Jak się okazało, najczęstszą odpowiedzią było znalezienie stałego zatrudnienia. Tę opcję zaznaczyło 350 Ukraińców. Dopiero na drugim miejscu znalazła się pomoc materialna w postaci jedzenia czy ubrań. Tę potrzebę wskazało 286 uchodźców. Niewiele mniej, bo 280 Ukraińców zaznaczyło, że jedną z głównych potrzeb jest znalezienie mieszkania na wynajem długoterminowy.
Jeżeli chodzi o obawy, to zdecydowanie największą była obawa o los bliskich, którzy postanowili zostać w Ukrainie. Tę opcję wskazało 368 ankietowanych. 339 Ukraińców wskazało również obawę o los swojego narodu. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się strach o brak pieniędzy i środków do życia. 289 osób wskazało tę opcję.
Ukraińcy ocenili również jakość życia w kraju, do którego uciekli. Ponad 78 proc. badanych wskazała, że warunki są “bardzo pozytywne”, a kolejne 16 proc., że są “pozytywne”. Niecałe 4 proc. oceniło je jako “ani dobre, ani złe”, a zaledwie 1 proc. jako “złe” lub “bardzo złe”. Zdecydowana większość nie chce zmieniać swojego miejsca pobytu.