Najwięcej dzieci rodzi się w Poznaniu. Jest jedno „ale”

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) opublikował dane za lata 2019-2022 dotyczące porodów w Polsce. Według zestawienia w poznańskim Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej, w ubiegłym roku miało miejsce blisko 6 tysięcy porodów.

Według raportu w 2022 r. w szpitalu na ulicy Polnej odbyło się 5858 porodów. Tym samym placówka ta była świadkiem największej liczby narodzin w Polsce.

NFZ podaje, że każdego roku rośnie liczba dzieci przychodzących na świat poprzez cesarskie cięcie. W 2020 r. było to 45 proc., zaś w kolejnych latach odpowiednio 47 proc. i 48 proc.

W szpitalu przy Polnej w ubiegłym roku 46,6 proc. ciąż zakończyło się cesarskim cięciem. W szpitalu im. Raszei było to 19,5 proc., a w szpitalu Świętej Rodziny 36,9 proc.. Najwyższy wskaźnik w tym zakresie odnotował szpital wojewódzki – 53,7 proc.

Problemy ze znieczuleniem

Co ciekawe, Wielkopolska znalazła się na ostatnim miejscu w Polsce pod względem stosowania znieczulenia przy porodzie naturalnym. W całym województwie takie znieczulenie w ubiegłym roku dostało zaledwie 39 kobiet na 16 823 porody naturalne. To więc zaledwie 0,2 proc. porodów ze znieczuleniem.

Zobacz też: Co tak śmierdzi w Poznaniu? Mieszkańcy skarżą się na dokuczliwy odór

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl