Konkurs Wieniawskiego 2022 już w październiku, w Poznaniu. Co się wydarzy?

Konkurs Wieniawskiego 2022 już jesienią po pandemicznej przerwie! 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w dniach 7-21 października, w Poznaniu. W Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza wystąpią skrzypaczki i skrzypkowie z całego świata, którzy zawalczą o nagrodę 50 tysięcy euro. O szczegółach opowiada nam rzeczniczka prasowa, Martyna Nicińska.

 

Konkurs Wieniawskiego 2022

Po pandemicznej przerwie wraca do Poznania Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w preselekcji, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań. Od kandydatów wymagano prezentacji nagrań czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wyłoniło 41 uczestników: 7 Polaków, 6 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowej, 4 Japończyków, 4 Chińczyków, a także reprezentantów Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 27 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się od lat w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS – Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyr. Andrzeja Boreyki

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20.10. br. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6.

Jest o co walczyć w konkursie Wieniawskiego 2022: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i nagród specjalnych.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl