Portal lokalnapolityka.pl opublikował raport z cyklu „Ranking przyjaznych miast”. W ankiecie zapytano Polaków o kwestie, które wpływają na jakość życia w ich miejscu zamieszkania. Zbadano opinie mieszkańców dziewiętnastu polskich miast.
Pytania zostały zadane mieszkańcom 19 polskich miast, i na ich podstawie oparto rankingi, w którym oceniono miasta pod względem 7 aspektów: prowadzenia firmy, założenia rodziny, życia dla młodych, udogodnień dla seniorów, możliwości rozwoju życia zawodowego, korzystania z komunikacji miejskiej oraz możliwości przemieszczania się rowerem.
Najlepsze miasto dla młodych to Wrocław
Osobom młodym żyje się najlepiej we Wrocławiu, a pozytywne odpowiedzi wskazało 78,97% mieszkańców tego miasta. Podobny odsetek mieszkańców Warszawy wskazało, że jest to miasto przyjazne dla młodych osób. Na podium, biorąc pod uwagę wprowadzane udogodnienia w tym zakresie, znalazł się jeszcze Kraków, w którym 64,86% osób przyznało, że w ich mieście młodym osobom żyje się wygodnie.
Poznań, jako dobre miasto do życia dla młodych osób wskazało 60,99% mieszkańców, a Gliwice zostały dobrze ocenione pod tym względem przez 59,63% osób.
Nie wszystkie miasta oferuję dobre życia dla młodych osób
Mieszkańcy polskich miast byli podzieleni w kwestii tego, czy są one dobrym miejscem do mieszkania wśród młodych osób. 37,34% z nich zgadzało się z tą tezą, a odmienne zdanie miało 34,68% osób. Z kolei 27,98% osób nie posiadało jednoznacznego zdania w tej kwestii.