Najlepsi dziennikarze mediów publicznych z całej Europy przyjechali do Poznania

Jubileuszowa, czterdziesta konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych – CIRCOM Regional rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Przyjechało do nas 250 najlepszych profesjonalistów z całej Europy.

Co roku konferencja odbywa się w innym miejscu. Jubileuszowa jej edycja przypadła Poznaniowi, a dokładniej TVP3 Poznań, która jest organizatorem wydarzenia dla dziennikarzy telewizyjnych, medioznawców i naukowców.

W Poznań Congress Center – nowoczesnym centrum kongresowym znajdującym się na terenie MTP europejscy specjaliści rozmawiać będą o zastosowaniu sztucznej inteligencji w dziennikarstwie, storytelling’u, rewolucji w mediach publicznych w Polsce. Wymienią się też doświadczeniami na temat trolling’u, produkcji programów w czasie wojny w Ukrainie czy dziennikarstwie klimatycznym. 

CIRCOM Regional – w Poznaniu wręczą nagrody

Poznańska konferencja nie może obyć się także bez najważniejszych w tej branży nagród. Ceremonia wręczenia nagród Prix CIRCOM w Sali Ziemi będzie kulminacyjnym punktem świętowanego jubileuszu. Nagrodzone zostaną najlepsze programy w różnych kategoriach, nadesłane przez dziennikarzy publicznych telewizji regionalnych z całej Europy.

W tym roku jury wyłoniło najlepsze produkcje w 12 kategoriach, a były to m.in.: „Najlepszy film dokumentalny”, „Najlepszy program rozrywkowy”, „Najlepszy program poświęcony mniejszościom”, „Najbardziej oryginalny i innowacyjny program”, „Najlepszy program poświęcony muzyce i sztuce”, „Najlepszy program informacyjny” czy „Najlepszy reportaż”. Jury Prix CIRCOM przyzna też nagrodę „Grand Prix”. Jej fundatorem jest Telewizja Polska, dla najlepszego programu spośród zwycięskich we wszystkich kategoriach. 

CIRCOM Regional skupia 230 regionalnych stacji publicznych z 29 krajów w Europie. TVP jest jego członkiem od 1990 roku. CIRCOM przygotowuje szkolenia dla dziennikarzy, a także koordynuje wymianę programową między regionalnymi stacjami z całej Europy. Organizacja promuje też lokalne kultury, walczy ze stereotypami, a także wzmacnia współpracę i dialog między regionami różnych europejskich państw.

fot. Artur Adamczak

Tu możesz na żywo obserwować obrady:

Czytaj też: „Unia Europejska musi przeznaczać większe pieniądze na bezpieczeństwo”

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl