Najbogatszy Wielkopolanin stracił prawie 2 mld złotych. W jeden dzień

Jeden z najbogatszych Polaków, założyciel sieci sklepów Dino w dobę stracił prawie dwa miliardy złotych. Według ekspertów to efekt wojny cenowej Biedronki z Lidlem.

Ogromny spadek na giełdzie

Tomasz Biernacki to założyciel sieci sklepów Dino. Od lat jest on najbogatszym Wielkopolaninem i jednym z najbogatszych Polaków. W środę 6 marca spółka, której jest większościowym udziałowcem, zanotowała duży spadek na giełdzie. Akcje spadły o niemal 8,2 proc. W ciągu jednej doby pakiet Biernackiego obniżył swoją wartość z 22,9 mld zł do 21,03 mld zł. Oznacza, że stracił ok. 1,87 mld zł.

Konkurencyjna Biedronka

Jak wyjaśniają eksperci, głównym powodem takich spadków akcji Dino jest Biedronka. W prognozach spółki czytamy, że ta konkurencyjna sieć sklepów w ostatnim czasie funkcjonuje „w otoczeniu, które stało się bardziej konkurencyjne i w którym cena stała się decydującym czynnikiem bardziej niż kiedykolwiek”.

Wojna cenowa

Wszystkiemu winna ma być w głównej mierze wojna cenowa między Biedronką a Lidlem. To nie pierwsza taka sytuacja w tym roku. W styczniu po opublikowaniu raportu przez Grupę Jeronimo Martins, akcje Dino również poszybowały w dół.

Czytaj także: Aż 240 mln zł. Tyle będzie kosztować największa inwestycja drogowa w powiecie poznańskim

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl