Nagroda im. Jana Baptysty Quadro

Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro dla Pracowni NMS Architekci. W Poznaniu po raz dwudziesty pierwszy przyznano nagrodę za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu. Ty razem trafiła w ręce architektów, którzy zrewitalizowali podwórko w centrum miasta. 

Nagrodzona przebudowa oficyny wraz z zagospodarowanym podwórkiem znajduje się w ścisłym centrum Poznania. Od strony zachodniej przylega do Teatru Polskiego, a od strony południowej zamyka pierzeję teatralną. Wyburzono tam zniszczone parterowe zabudowania – m.in. piekarnię i postawiono nowy biurowiec. Na samym podwórku położono nową nawierzchnię i posadzono zieleń. Wyremontowano i nadbudowano budynek oficyny.

źródło : UMP

Jak podkreśliło jury w swoim werdykcie, architekci pokazali, jak można rewitalizować miasto.

Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane. Efekt pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta – czytamy w uzasadnieniu jury.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest w Poznaniu od 1998 r. Konkurs organizuje miasto Poznań we współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich i firmą UWI Inwestycje.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl