Nagrał kierowcę, który jechał niebezpiecznie. Grozi mu kara za nagrywanie na przejściu

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Poznaniu. Pieszy nagrał kierowcę, który nie ustąpił mu na przejściu dla pieszych. Teraz sam może zostać ukarany przez policję za korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez „zebrę”.

O sprawie informuje portal brd24.pl. 21 lipca 2022 roku mężczyzna szedł ulicą Ptasią w Poznaniu. Kiedy zbliżał się do przejścia dla pieszych, dostrzegł nadjeżdżającego szybko kierowcę. Z obawą o swoje bezpieczeństwo, postanowił włączyć smartfon i nagrać sytuację. Jego przypuszczenia okazały się trafne, gdyż kierowca nie zatrzymał się, a przechodzień musiał poczekać, aż pojazd przejedzie przez przejście.

Podejrzewając, że kierowca złamał przepisy, przesłał nagranie na skrzynkę „stop agresji” policji. Jednak sprawa przyjęła nieoczekiwany obrót.

Nieoczekiwany zwrot akcji

Policja wezwała pieszego na przesłuchanie, gdzie złożył zeznania dotyczące incydentu. Jednak podczas drugiego spotkania z policją, związanego z kolejnym przesłanym przez niego filmem, funkcjonariusze skupili się na nagraniu z przejścia dla pieszych. Z ich perspektywy, to pieszy popełnił wykroczenie, korzystając z telefonu podczas przechodzenia przez przejście.

Działania policji skutkowały skierowaniem sprawy do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Komendant Komisariatu Policji Poznań-Grunwald złożył wniosek o ukaranie pieszego.

Rozprawa już wkrótce

Rozprawa w tej sprawie, zaplanowana na 2 października wydaje się interesująca. Polskie prawo nie zabrania korzystania przez pieszych z urządzeń elektronicznych. Jednak zakazane jest używanie ich w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.

Prawo o ruchu drogowym precyzyjnie stanowi, że zabronione jest „korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Rozprawa w tej sprawie może dostarczyć ciekawych interpretacji prawa i określić, czy korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych faktycznie stanowi wykroczenie.

Czytaj też: Poseł Sterczewski ukarany za nieprzepisową jazdę na rowerze

Źródło: brd24.pl.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl