Nadstaw ucha. Poznasz tajemnice dzielnicy

Smartfon, słuchawki i wygodne buty. Tyle wystarczy żeby wybrać się na niespieszny spacer po Jeżycach. Teraz dzięki aplikacji Łapp Poznań_Jeżyce poznamy tajemnice tej dzielnicy, opowiedzianych w serii minisłuchowisk.

Jeżyce to jedna z piękniejszych dzielnic Poznania. Pełna secesyjnych kamienic i urokliwych zakamarków. Nie zdradza jednak wszystkich swoich tajemnic na pierwszy rzut oka. Dlatego Fundacja Fonorama postanowiła przybliżyć je zarówno turystom, jak i samym poznaniakom, którzy są ciekawi swojego miasta. Stworzyła w tym celu serię minisłuchowisk. Opowiadają one o tak charakterystycznych punktach tego fyrtla, jak zajezdnia przy ul. Gajowej i Stare Zoo, ale też o tych mniej oczywistych, np. Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, rzeźba Michała Archanioła albo skwer Trzech Tramwajarek.

– Wybraliśmy zdarzenia historyczne, obiekty, budynki, elementy tworzące tożsamość tej dzielnicy i poddaliśmy się inspiracji – mówi Kuba Kapral, jeden z twórców projektu Łapp Poznań_Jeżyce. – Efektem spotkania faktów z wyobraźnią są opowiastki, stanowiące miks historii i fikcji, odegrane przez aktorów i aktorki, bogato udźwiękowione oraz okraszone specjalnie skomponowaną na potrzeby projektu muzyką – opisuje.

rel="nofollow"

Do współpracy zostali zaangażowani lokalni artyści. Swojego głosu użyczyli aktorzy i aktorki poznańskich scen, m.in. Michał Kocurek, Edyta Łukaszewska i Michał Grudziński z Teatru Nowego, czy Jakub Papuga z Teatru Polskiego.

Jak zacząć spacer?

Uzbrojeni w telefon z zainstalowaną darmową aplikacją Łapp Poznań_Jeżyce trzeba pojawić się przed Domem Tramwajarza przy ul. Słowackiego. Tam na spacerowiczów czeka specjalny QR-kod. Po jego zeskanowaniu w uszach zabrzmią dźwięki, które zabiorą wszystkich w jeżycką podróż. Trasa przebiega głównie po północnej części osiedla, a jej pokonanie zajmuje ok. 70 minut.

Czytaj także: Bezpieczniej na rowerze do Poznania

Źródło: UMP

Mateusz Witczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl