Na Starym Rynku pojawiła się nowa kostka

Rozpoczęło się układanie kostki granitowej na płycie Starego Rynku. Brukarze kładą ją tam, gdzie gotowa jest już konstrukcja pod nową nawierzchnię. Mieszkańcy Poznania i turyści na płytę Starego Rynku będą mogli wejść pod koniec listopada.

Nowa równa kostka pokrywa Stary Rynek

Nowa granitowa kostka nawiązuje układem i kolorystyką do nawierzchni historycznej. Ale oprócz niej brukarze kładą także materiał historyczny pochodzący z demontażu poprzedniej nawierzchni. Ta kostka będzie ułożona w bloku śródrynkowym, natomiast w Pasażu Kultury nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych. Materiał staroużyteczny zostanie także wbudowany we fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej i Żydowskiej. Pierwsze efekty prac na ul. Żydowskiej można już zobaczyć.

– Pierwsze rzędy kostki granitowej układane są na południowej stronie Starego Rynku. Efekty prac nawierzchniowych widać także na ulicach dochodzących do płyty. Każda sztuka ułożonej kostki zbliża nas do końca inwestycji, a postępy będą łatwo dostrzegalne przez mieszkańców i turystów. Wykonawca finalizuje także mniej widoczną, ale bardzo ważną i skomplikowaną przebudowę infrastruktury podziemnej – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

Kładą także kostkę historyczną na Starym Rynku

Na ul. Wronieckiej można już chodzić po granitowej kostce – właśnie takiej, jaka będzie na płycie rynku. Z kolei na ul. Żydowskiej brukarze położyli materiał historyczny. Na ul. Woźnej budowlańcy położyli nowe chodniki i trwa tam układanie nawierzchni jezdni. Na ul. Wrocławskiej montuje się teraz krawężniki. Prace brukarskie trwają także na ul. Świętosławskiej.

– Widać, że prace na Starym Rynku są już na ostatniej prostej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Teraz układana jest nowa, granitowa kostka, ale wykorzystujemy także bruk, który był tam przed remontem. Warto jednak pamiętać, że najwięcej zmienia się pod powierzchnią. To tam leżą już nowe, wytrzymałe rury oraz tak potrzebne na Starym Mieście zbiorniki retencyjne – dodaje prezydent.

Materiał staroużyteczny zostanie także wbudowany we fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej.

źródło: https://pim.poznan.pl/

czytaj także: Rozpoczęły się prace przy Sołtysówce. Wyburzono budynek gospodarczy

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl