Konstrukcję stworzył Jakub Julian Ziółkowski, uznany rzeźbiarz i malarz. W czwartek, 22 maja, dzieło sztuki zostało oficjalnie odsłonięte. Można je podziwiać przy wejściu do Galerii Miejskiej Arsenał.
Kolorowa, wysoka rzeźba „Ziemia, której jesteśmy” ma abstrakcyjną formę, a znajdujące się na niej symbole odwołują się do twórczości rdzennych mieszkańców innych kontynentów. Artysta nawiązuje również do malarstwa jaskiniowego, by opowiedzieć historię o świecie, którego wszyscy jesteśmy częścią.
– Mój obraz jest mądrzejszy niż ja sam – mówi Jakub Julian Ziółkowski.
Ustawienie rzeźby na Starym Rynku to inicjatywa Fundacji Voelkel, która obchodzi swoje 25-lecie. Od lat udostępnia kolekcję polskiej sztuki współczesnej – także w przestrzeniach publicznych. Dzięki niej w parku Cytadela powstała instalacja „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz, a w ramach projektu „Poznań Miasto Sztuki” w stolicy Wielkopolski pojawiły się prace takich artystów, jak David Černý, Heinz Mack, Jan Berdyszak, Krzysztof Sołowiej, Piotr Kurak, Andrzej Banachowicz, Katarzyna Kozyra i Joanna Rajkowska.
Jakub Julian Ziółkowski urodził się w Zamościu, a Akademię Sztuk Pięknych ukończył w Krakowie. Głównymi obszarami jego praktyki artystycznej są malarstwo i muzyka. Swoje prace wystawiał m.in. w Zurychu (2013 – „Raw Thoughts”), Londynie (2011 – „Jakub Julian Ziolkowski: In Utero) czy Genewie. Wacław Zimpel to poznański polski klarnecista, który w swojej twórczości łączy elementy jazzu, polskiej muzyki ludowej, klezmerskiej i muzyki Bliskiego Wschodu.