Muzyczna podróż m.in. do Korei i na Daleki i Bliski Wschód. W czerwcu rusza Ethno Port

W tym roku po raz 17 odbędzie się Ethno Port Poznań. To festiwal muzyczny, dzięki któremu można przenieść się do różnych zakątków świata. W tym roku będzie okazja aby wybrać się w muzyczną podróż m.in. do Korei, bezkresnych stepów Mongolii czy na koniec Afryki. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 20 czerwca. Karnety są już w sprzedaży, a w niektórych koncertach będzie można wziąć udział za darmo.

To jedyny taki festiwal w kraju, który przenosi uczestników w najróżniejsze zakątki świata. Za sprawą muzyki ukazuje kulturę różnorodnych miejsc. W tym roku Ethno Port Poznań rozpocznie się 20 i potrwa do 24 czerwca.

Ethno klimaty

Koncerty odbędą się na Dziedzińcu, w Sali Wielkiej CK Zamek oraz tak jak w ubiegłym roku – w parku Adama Mickiewicza. Ethno Port pozwala odkryć nowych artystów i ich oryginalne brzmienia. Oprócz tego podczas festiwalu będą odbywały się warsztaty muzyczne, rytmiczne i wokalne.

17 edycja festiwalu rozpocznie się koncertem zespołu Trio Joubran z Palestyny. Zespół tworzą trzej bracia Samir, Wissam i Adnan Joubran. Pasją do muzyki i instrumentu oud zaraził ich pradziadek. Ich występ zabierze uczestników do świata Bliskiego Wschodu. Od kilku lat na scenie towarzyszy im perkusista Yossef Hbeisch. Podczas drugiego dnia Ethno Port wystąpią m.in. artyści z Korei Południowej, perkusyjny zespół Samulnori Hanmac. To grupa pięciu młodych osób tworzących innowacyjne kompozycje, które są silnie zakorzenione w tradycji. Dzięki wygranej w konkursie dla debiutantów Cheongchun Yeoljeon Chulsapyo Competition, zagrają na Ethno Port Poznań. Natomiast 22 czerwca będzie okazja do wysłuchania akustycznych brzmień kobiecej muzyki. Wystąpi zespół Las Lloronas, który tworzą trzy kobiety pochodzące z różnych stron świata. Ich koncerty to kameralny klimat i wielojęzyczna poezja feministyczna. W ich muzyce doszukamy się m.in. fado i bluesa. Harmonogram wszystkich koncertów dostępny jest na stornie festiwalu.

Potańcówka

20 czerwca na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się potańcówka, podczas której zagra kapela Tęgie Chłopy. Ich muzyka jest kontynuacją tradycyjnej muzyki tanecznej Kielecczyzny. Repertuar kapeli nawiązuje do muzyki, przy której kiedyś bawiono się na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa. Potańcówka rozpocznie się godzinie 21:00.

fot. Łukasz Gdak

Darmowe koncerty

W sobotę, 22 czerwca, w Parku Adama Mickiewicza, o godzinie 15:00 odbędzie się koncert reprezentantów grupy Abaim. Będzie to okazja do zanurzenia się w dźwiękach muzyki maurytyjskiej oraz posłuchania muzyki sega znad Oceanu Indyjskiego. W niedzielę, w tym samym miejscu i o tej samej godzinie usłyszymy gruzińskie Trio Mandili. Zespół działa od dziesięciu lat i w swojej twórczości skupia się na muzyce folkowej. Mandili” w języku gruzińskim oznacza kobiecą opaskę, którą nosi się na głowie. Według tradycji, gdy rzuci się ją pomiędzy walczących mężczyzn, kończą oni walkę. Tio wykonuje też polskie utwory ludowe takie jak np. Hej, sokoły” czy W moim ogródecku”. Również 23 czerwca, w Sali Wielkiej, o 18:30 odbędzie się koncert chóru Skovoroda, który powstał z inicjatywy Centrum Kultury Zamek. Tworzą go młodzi muzycy z różnych krajów. Chór miał swój debiut na ubiegłorocznej edycji Ethno Port Poznań.

Klub Festiwalowy

Podczas trzech dni Festiwalu Ethno Port, na Dziedzińcu Zamkowym będzie trwał klub festiwalowy. To okazja do spotkań i zabawy, przy muzyce DJ-ów, którzy zainspirują się muzyka z całego świata.

fot. Łukasz Gdak

Karnety na Festiwal Ethno Port dostępne są w dwóch opcjach. 3-dniowy w cenie 270 zł i 4-dniowy za 300zł. Można kupić również pojedyncze bilety na konkretne wydarzenia.

Czytaj także: Marsz Równości w Poznaniu. Będzie rekordowy?

źródło: Program Ethno Port

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl