Mural o historii Solidarności na al. Solidarności

9 wielkoformatowych murali pojawi się na wieżowcach osiedla Wichrowe Wzgórza przy alejach Solidarności. Projekt przygotował zespół w składzie Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina, który wygrała konkurs ogłoszony przez spółdzielnię mieszkaniową Poznań – Winogrady i Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. 

Kapituła Konkursu wybrała projekt, 9 wielkoformatowych murali, które zostaną namalowane na ścianach szczytowych bloków nr 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu. Tematyka murali miała być inspirowana historią NSZZ Solidarność, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach (okrągły stół, wybory czerwcowe, powstanie Solidarności, strajk w Stoczni, porozumienia sierpniowe itp.).

Pierwszą nagrodę zdobył projekt, który wykonał zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina. Laureaci otrzymali nagrodę finansową w kwocie 12 tys. złotych.

fot. materiały prasowe

Pierwszy mural powstanie jeszcze w tym roku. Murale będą pojawiać się na budynkach cyklicznie, aż do 2024 roku. Pierwszym budynkiem, który zostanie ozdobiony muralem, będzie wieżowiec na os. Wichrowe Wzgórze 3.

fot. materiały prasowe

Przewodniczącym kapituły konkursowej była legenda Solidarności Janusz Pałubicki. Konkurs powstał przy współpracy spółdzielni mieszkaniowej Poznań – Winogrady i Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. W kapitule konkursu oprócz przedstawicieli, spółdzielni i związkowców zasiedli także wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i plastyk miejski.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl