Nietypowy mural powstał na ścianie akademika Polonez w Poznaniu. Dzieło poświęcone jest pamięci doktora Jana Kulczyka.
Oprócz upamiętnienia działalności biznesmena oraz ozdobienia ściany budynku, mural ma mieć praktyczne zastosowanie. Wykonano go za pomocą ekologicznej farby, która oczyszcza powietrze.
Nowo powstały mural na południowej ścianie Poloneza oczyszcza powietrze jak 15 drzew. Wielkoformatowe dzieło zostało zaprojektowane przez artystę, Łukasza Gruszczyńskiego i zrealizowane przez grupę MURALL. – czytamy na stornie Facebookowej Festiwalu Malta.
Powstała też strona internetowa, dedykowana muralowi. Pod adresem www.szaroscmozebyczielona.pl , można zapoznać się z ideą przyświecającą powstaniu dzieła. Autorzy przybliżają również sylwetkę doktora Jana Kulczyka. A autor muralu dzieli się swoimi przemyśleniami, które przyświecały mu w trakcie pracy.
Mural powinien się wydarzyć! Być przygodą dla twórcy i spektaklem dla odbiorcy, od momentu pierwszych plam, do czasu, kiedy warunki zewnętrzne spowodują jego zatarcie. Niewątpliwie musi wiązać się z architekturą, być jej dopełnieniem lub… odwrotnie – oddziaływać na otoczenie – czytamy słowa autora muralu, na stronie internetowej projektu.
Inicjatywa wykonania muralu powstała w połowie 2021 roku. Pomysłodawcy na wspólnej konferencji prasowej przedstawiali koncepcję upamiętnienia Jana Kulczyka.
Mural pragniemy dedykować dr. Janowi Kulczykowi – człowiekowi, który był mecenasem sztuki, artystą biznesu, wizjonerem i marzycielem. Był człowiekiem, który wierzył w edukację i rozwój młodzieży. Do dzisiaj wyróżniający się studenci i doktoranci mogą ubiegać się o dofinansowanie z najstarszego programu stypendialnego, którego był założycielem. Jako jeden z największych polskich przedsiębiorców, przyczynił się do sukcesu gospodarczego i rozwoju cywilizacyjnego kraju – mówił wówczas Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta.